Szafran to nie tylko bogactwo smaku, ale i ogrom innych walorów.

Poznaj niezwykłe właściwości szafranu i dowiedz się, jak możesz go wykorzystać w swojej kuchni – i nie tylko!

Szafran – co warto o nim wiedzieć?

Szafran obecnie uprawiany jest przede wszystkim w Indiach, Turcji i Hiszpanii, jednak znany jest ludzkości od ponad 3000 lat. Z uwagi na duże koszty związane z jego wyhodowaniem i produkcją, powszechnie uznawany jest też za najdroższą przyprawę świata. Szafran najlepiej zbierać o świcie i szybko oddzielić słupki od kwiatu. Aby uzyskać 1 kg przyprawy, konieczne jest ręczne przygotowanie 150 000 kwiatów. Mimo to przez te wszystkie stulecia doczekał się różnorodnych sposobów wykorzystania, choć oczywiście najczęściej stosowany jest w kuchni.

Jego smak jest bardzo intensywny, delikatnie ostry, gorzki i korzenny, co sprawia, że może być dodawany do rozmaitych dań. Oprócz tego szafran stosowany był jako barwnik czy składnik perfum. Z jego szerokich właściwości korzystali Persowie, Egipcjanie, Grecy i Rzymianie.

W skład szafranu wchodzi m.in. krocyna, która przyczynia się do zachowania równowagi emocjonalnej i pomaga w odprężeniu. Dlatego wskazany jest on np. w stanach podwyższonego stresu i napięcia. Ponadto krocyna skutecznie ułatwia zasypianie, rozważ więc suplementy diety z zawartością szafranu, jeśli dużo czasu spędzasz w łóżku przed zaśnięciem.

Oprócz tego szafran poprawia samopoczucie oraz obniża poziom odczuwanego niepokoju. Wykazano również, że sprawdza się podczas prób utraty zbędnych kilogramów, dlatego bywa częstym dodatkiem w dietach odchudzających. Jak zatem widać, mnogość jego zastosowań jest ogromna, sprawdza się bowiem w sytuacjach stresowych czy w chwilach gorszego nastroju [1]

Stosowanie szafranu

Jako że szafran to najdroższa przyprawa świata, warto skupić się na moment na jego wykorzystaniu w kuchni. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie przesadzać z jego ilością przy przyrządzaniu dań, gdyż ma on bardzo intensywny smak.

Jest też kilka sposobów na to, by wydobyć prawdziwą głębię szafranu i w ten sposób wzbogacić każdą potrawę o wyjątkowe nuty smakowe. Jednym z nich jest podwyższenie temperatury przyprawy. Można to zrobić np. wkładając nitki szafranu na kilka minut do piekarnika rozgrzanego do temperatury 40-50°C. Potem należy je dokładnie rozetrzeć ręcznie lub w moździerzu i dodać do potrawy. Bardzo ważne jest, aby robić to pod koniec jej przygotowywania. Innym sposobem jest natomiast namoczenie go w wodzie.

Oprócz tego szafran świetnie komponuje się z miodem, kardamonem i mlekiem, natomiast należy unikać octu i czerwonego wina. Ponadto jest wrażliwy na wilgoć, dlatego należy przywiązać szczególną uwagę do jego przechowywania.

Przypis:

[1] Szafrański T.: Zastosowanie szafranu (Crocus Sativus) w psychiatrii. Przegląd piśmiennictwa. Psychiatria. Pismo dla praktyków. Tom 1; maj 2013/wydanie specjalne, str. 3-14.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here