Prawidłowe karmienie zwierząt domowych nie jest wbrew pozorom łatwą sprawą. Wielu hodowców popełnia notorycznie błędy w tym zakresie, nawet nie mając świadomości swej niewiedzy. Decydując się na posiadanie pupila trzeba zapoznać się z zasadami prawidłowego żywienia. Każde stworzenie ma inne wymagania, jednak istnieje lista uniwersalnych reguł, którymi powinni kierować się wszyscy posiadacze zwierząt.
Karmienie zwierząt – Najważniejsza jest odpowiednia karma
Najważniejszą kwestią jest staranny dobór jedzenia dla pupila. Wciąż wiele osób jest zdania, że zwierzę może spożywać resztki ze stołu, suchy chleb czy ziemniaki. To ogromny błąd, nie tylko w przypadku rasowych stworzeń. Pies, kot, chomik, świnka morska czy kanarek, jak wszystkie żywe organizmy, potrzebują dla zdrowia i poprawnego rozwoju odpowiednio zbilansowanej diety. Brak dostarczania im niezbędnych elementów może dać efekt w postaci wielu deficytów. Niedobory różnych składników to z kolei jedna z przyczyn powstawania chorób, osłabienia organizmu, apatii, wypadania sierści, posiadania szorstkiego i pozbawionego blasku futerka, problemów z masą ciała.
Karmienie zwierząt najlepiej zatem przeprowadzać przy wykorzystaniu produktów do tego przeznaczonych. Zwykle mają one postać suchej karmy, czyli po prostu chrupek, które pupil powinien dostawać w odpowiednich proporcjach, zwykle w zależności od wagi, wieku, rasy czy gatunku. W przypadku gryzoni czy ptaków są to oczywiście także różnego typu ziarna. Trzeba jednak starannie wybierać produkty. Część karm nie spełnia bowiem swego zadania, ponieważ – z uwagi na niską jakość – nie mają w swym składzie wszystkich potrzebnych elementów. Karma powinna być skomponowana tak, aby zwierzę, które nie je nic innego, miało zapewnione wszystko to, czego potrzebuje jego organizm. Jednym z najgorszych błędów, jakie bywają w tej kwestii popełniane, jest również próba robienia ze swojego pupila wegetarianina, co jest przecież wbrew zwierzęcej naturze.
Zasady karmienia zwierząt
Oczywiście bardzo ważne jest również karmienie zwierząt w odpowiedni sposób, jeśli chodzi o zasady podawania posiłków. W przypadku psów zaleca się podanie ok. 3 razy dziennie prawidłowej porcji, bez jakiegokolwiek dokarmiania w międzyczasie. Wyjątkiem są stosowane sporadycznie przekąski lub nagrody w postaci przysmaków. Jeśli ilość jedzenia jest nieodpowiednia, szybko skończy się to problemami zdrowotnymi. Zwykle właściciele przesadzają, znacznie przekarmiając swoich czworonożnych przyjaciół. Pies czy kot doskonale wykorzystują wszelkie sytuacje do proszenia lub wręcz wymuszania jedzenia, pomimo braku głodu. Wiele osób ulega temu, wskutek czego dzienna dawka kaloryczna zostaje znacznie przekroczona i zwierzak ma nadwagę. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że pies lub kot z nadmiarem kilogramów ma spory problem – gorzej się czuje, jest mniej zwinny, wolniejsze stają się jego ruchy. Ponadto może mieć kłopoty zdrowotne, związane np. z krążeniem czy ciśnieniem.
Karmienie zwierząt powinno również odbywać się w spokoju. Jeśli pupil jest właśnie pobudzony, warto chwilę poczekać. Posiłek należy podawać zawsze w podobny sposób. Zwierzak powinien zaczekać do momentu, aż właściciel nałoży całą porcję i da sygnał, że może zacząć jeść. Warto również zwrócić uwagę na to, żeby miska zawsze stała w tym samym miejscu. Karmienie zwierząt powinno być rytuałem, do którego pupil jest przyzwyczajony. Jeśli za każdym razem będzie dostawał jeść w innej części kuchni czy mieszkania, może być zdezorientowany. W czasie spożywania posiłku zwierzę powinno mieć spokój. Rozpraszanie go, poganianie, zaczepianie, próby zabawiania są w tym momencie niewskazane. Ponadto zwierzę powinno mieć pewien rytm dnia, uwzględniający stałe pory posiłków. Odstępy między nimi powinny być odpowiednio zachowane – nie może być tak, że przerwa w karmieniu trwa zbyt długo, ponieważ pupil będzie wtedy po prostu głodny.
Karmienie zwierząt z problemami zdrowotnymi
Oddzielną kwestią jest karmienie zwierząt, które mają jakieś problemy zdrowotne. W takich sytuacjach zazwyczaj konieczna jest specjalistyczna karma i dieta. O tym nie można jednak decydować samemu – niezbędna jest konsultacja z weterynarzem. Zwierzę powinno być pod jego stałą kontrolą. Lekarz, po wykonaniu wszystkich badań, będzie w stanie określić, co zwierzę może jeść, a czego absolutnie mu nie podawać. Zaleci też określone produkty i ustali w jakich porcjach mają być podawane. Oczywiście nie trzeba dodawać, że obowiązkiem właściciela jest trzymanie się tych zasad.
Każde odstępstwo poprzez podanie choremu zwierzakowi czegoś nieodpowiedniego, może skończyć się szeregiem objawów, np. ostrą biegunką, krwawieniem z układu pokarmowego, wymiotowaniem, zaparciami, bólami brzucha, gorączką, osłabieniem. Błędem jest także zaniechanie utrzymywania diety u pupila z chorobą przewlekłą w momencie, gdy jego stan wydaje się być dobry. O wszelkie wątpliwości należy pytać weterynarza. Trzeba również pamiętać, że karmienie zwierząt to nie wszystko – każde stworzenie powinno być nawadniane. Stały dostęp do wody jest absolutnie niezbędny.