Co było prekursorem Kendamy? Jakie są początki Kendamy?

0
958

Prekursor Kendamy – Nichi-getsu Ball, był popularny od początku do połowy XX wieku. Jednak wraz z pojawieniem się innych gier i zabawek zaczął tracić popularność, stając się bardziej ludowym przedmiotem rzemieślniczym sprzedawanym jako pamiątki w Japonii. Jednak w 1976 roku Tokyo Kendama Club (TKC), prowadzony przez Hideo Shinmę, i Japan Kendama Association (JKA), prowadzone przez Isseia Fujiwarę, wzbudziły duże zainteresowanie prasy i wywołały kolejny boom na Kendamę.

Kendama wraca do łask

Kendama pociąga ze względu na nieograniczony potencjał. Każdy z założycieli JKA stworzył własną grupę, aby uczyć dzieci, grać w Kendamę. Ich działalność nazwano „renesansem Kendama”. Oboje byli zaangażowani w promowanie Kendamy, ale mieli inny sposób myślenia. Shinma wolał rozpowszechniać Kendamę jako przyjemną grę bez określonych przepisów. Z drugiej strony Fujiwara chciała rozpowszechnić ją jako sport z zasadami i uczyć podstawowych technik. Chociaż Shinma był kiedyś wiceprezesem JKA (1977-1979), trudno było zniwelować różnice między ich celami. Shinma ostatecznie opuścił JKA, ale nadal promował swoją wizję Kendamy. Później TKC zaprzestało działalności i JKA objęło prowadzenie jako największa zorganizowana społeczność Kendama w Japonii. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią Kendamą dla siebie lub Twojego dziecka.

Czasy, w których nie było Internetu

W tamtych czasach nie było Internetu do rozpowszechniania informacji, więc wszyscy grali w Kendamę, stosując niespójne reguły z różnymi modelami. Celem Fujiwary było ustanowienie ogólnokrajowego społeczeństwa Kendama. Aby rozpowszechnić Kendamę w całej Japonii i przekształcić ją w prawdziwy sport, konieczne było ujednolicenie projektu Kendamy i technik.

Ujednolicone zasady w grze Kendama

Członkowie JKA intensywnie starali się studiować, tworzyć i organizować ujednolicone zasady. Poprawili także funkcjonalność samej Kendamy i wpadli na różne pomysły, aby uczynić Kendamę łatwiejszą w użyciu. Hideo Shinma wynalazł model S Kendama (S jak Shinma), a Issei Fujiwara wynalazł model F Kendama (F jak Fujiwara).

Ewolucja Kendamy

W 1978 roku został wprowadzony na rynek oficjalny model JKA Kendama, model F16. Ten model miał lepsze wyważenie niż Nichi-Getsu Ball. Zmodyfikowano także rozmiary kubków i kija (Kena). Sznurek oryginalnej kulki Nichi-Getsu został przymocowany do Kena za pomocą metalowego łącznika, takiego jak zszywka — sznurek łatwo się łamał lub rozwiązywał. W modelu F16 zastosowano sprytną modyfikację wykorzystującą odporny na wypadanie i rozrywanie sznurek, który jest przymocowany przez mały otwór wywiercony w Kenie (saradō). Dodatkowo wywiercony został otwór po obu stronach saradō, dzięki czemu nowe urządzenie jest łatwiejsze w użyciu dla leworęcznych graczy.

Kendamy dla leworęcznych i praworęcznych

Jeśli trzymasz Kendamę w preferowanej ręce, z pieczęcią i sznurkiem skierowanym do siebie, duży kubek powinien być skierowany do góry. Jeśli mały kubek jest skierowany do góry, Kendama jest dla drugiej ręki. W 1980 roku Fujiwara przeniosła produkcję oficjalnej Kendamy JKA do firmy Hakushinsya (producent Shinfuji). Nawet po stworzeniu tego początkowego projektu, członkowie JKA kontynuowali badanie i udoskonalanie kształtu, aż w końcu osiągnęli idealny model, F16-2, w 2001 roku. Głównym ulepszeniem w tej wersji jest położenie otworu po cięciwie w saradō. Jest nieco odsunięty od środka saradō i umożliwia graczom większą kontrolę nad rotacją Kena. Model F16-2 jest jednocześnie funkcjonalny i estetyczny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here