Wielkimi krokami zbliża się lato – czas wycieczek, urlopów i wyjazdów poza miasto. Z pewnością wielu z nas zastanawia się jednak, czy aby na pewno obecna sytuacja nie wpłynie w znaczący sposób na wakacyjne plany. O ile nowa rzeczywistość faktycznie może uniemożliwić spokojne wylegiwanie się na plaży czy przesiadywanie w nadmorskich knajpach, o tyle górskie szklaki wydają się już bezpieczne. Nic więc dziwnego, że wielu rodaków, to właśnie południe Polski obiera w tym roku za wakacyjny kierunek. Nawet spora ilość wczasowiczów nie jest przecież w stanie stworzyć tłumu na tak rozległych terenach.

Różne rodzaje górskiej aktywności wymagają jednak odpowiedniego przygotowania i wyposażenia. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa, ale także komfortu w trakcie wypraw. I choć klasyczna turystyka górska nie wymaga specjalistycznego sprzętu, warto pomyśleć o podstawach – wygodnych butach, plecaku turystycznym czy odpowiedniej odzieży. Przechodząc już do rzeczy, najlepiej podzielić listę niezbędników na kilka grup…

Po pierwsze: stabilne buty i specjalna odzież

Obuwie musi być przede wszystkim wygodne i odpowiednio stabilizujące stopę. Na górskich szlakach nie brakuje przecież nierówności i różnego rodzaju spadów. Poza tym, należy zadbać o to, aby buty wyposażone były w antypoślizgową podeszwę. To niezwykle istotne. Upadek w takich warunkach (niekiedy naprawdę trudnych) może skończyć się przecież zwichnięciem albo złamaniem nogi. Skarpetki do zestawu muszą być z kolei odpowiednio grube zimą, a latem nieco cieńsze. Najważniejsze jest jednak to, by ich ściągacz sięgał ponad wysokość cholewki.

Prawdziwy piechur musi też pamiętać o specjalnej odzieży. Chodzi między innymi o przewiewną, termoaktywną koszulkę i bieliznę, a także nieprzemakalną kurtkę. W zależności od pory roku, bardzo przydatny okazuje się również ciepły polar. Jeśli chodzi zaś o spodnie, to latem najlepiej sprawdzają się lekkie i płócienne. Jesienią i zimą o wiele lepsze są natomiast spodnie trekkingowe. Rękawiczki i nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne, to już ostatnie z niezbędnych elementów tego rodzaju.

Po drugie: pojemny plecak na wycieczkę lub wygodna saszetka na pas

Plecak trekkingowy czy też po prostu plecak w góry, w zależności charakteru wyprawy powinien mieć pojemność mniej więcej 15-30 l. Dobrze, gdy jest też dodatkiem nieprzemakalnym, bo tylko wtedy odpowiednio zabezpieczenia noszoną przy sobie zawartość i niezbędne w drodze gadżety. Decydując się na określony model plecaka, zwróćmy też uwagę na to, czy posiada pas biodrowy i zapięcie piersiowe.

Specjalistyczne plecaki sportowe są naprawdę pojemne, dlatego bez problemu zmieścić można do nich prowiant, picie i niektóre akcesoria. Wybierając się na całodzienną wyprawę w góry, odpowiednie zapasy są w końcu konieczne. Co jednak, gdy wycieczka ma być dość krótka i niezbyt męcząca? W takiej sytuacji zamiast plecaka, można sięgnąć po wygodną saszetkę biodrówkę.

Saszetki nerki są niezwykle praktyczne i wygodne w użytkowaniu. Zmieścimy do nich niezbędne, drobne przedmioty, na przykład telefon, klucze czy chusteczki higieniczne. Co ciekawe, saszetka na ramię czy saszetka biodrówka, to cały czas ten sam dodatek. Nerki projektowane są dziś tak, by można było nosić je na różne sposoby. Ewentualną butelkę z wodą, w trakcie krótkiego spaceru można natomiast trzymać w dłoni.

Po trzecie: prowiant, napoje i niezbędne akcesoria

Lekkostrawny, ale kaloryczny prowiant oraz woda mineralna lub herbata w termosie, to w górach absolutna podstawa. Nigdy nie wiadomo, kiedy najdzie nas ochota na mały posiłek. Zwłaszcza, jeśli wycieczka zapowiada się na długą, dość męczącą i wymagającą.

Pamiętajmy jednak, że równie ważne, co jedzenie czy picie są też niektóre akcesoria. Chodzi między innymi o apteczkę w której znaleźć można elastyczny bandaż, plastry, wodę utlenioną czy trójkątną chustę. Na trasie nie trudno o wypadki lub drobne skaleczenia. Na wszelki wypadek warto więc być pod tym względem zabezpieczonym.  Krem z filtrem, mapa, latarka czołówka, no i oczywiście telefon komórkowy, to kolejne akcesoria, które warto mieć przy sobie.  I to właśnie one zamykają listę absolutnych niezbędników w górach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here