Wiele kobiet na samym początku ciąży nie zdaje sobie sprawy z tego, że są w stanie błogosławionym. Często pierwsze dolegliwości w ogóle nie występują lub są bardzo słabe, pasujące do objawów chorób. Zdarza się, że w takiej sytuacji kobiety przyjmują antybiotyki – jaki jest ich wpływ na ciążę i płód? Czy antybiotykoterapia zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu dziecka?
Antybiotyki przyjmowane pod nadzorem lekarza
Zdarza się, że lekarz zaleca ciężarnej kobiecie przyjmowanie antybiotyku, gdy wymaga tego jej stan zdrowia. Faktem jest bowiem, że nieleczona infekcja może mieć poważniejsze skutki niż dobrze dobrany antybiotyk, przyjmowany pod czujnym okiem lekarza. W takiej sytuacji nie należy odrzucać terapii przez strach – stosowanie się do zaleceń lekarskich jest bardzo ważne na każdym etapie ciąży.
Antybiotyki powinny być przyjmowane tylko wtedy, gdy człowiek naprawdę tego potrzebuje – aby się na nie nie uodpornić ani nie wyjaławiać organizmu, niezależnie od ciąży.
Antybiotyki przyjmowane na samym początku ciąży
Antybiotyki przyjmowane na początku ciąży, gdy kobieta jest nieświadoma tego, że w niej jest, mogą być bardzo niebezpieczne! Lekarz nieświadomy stanu kobiety przepisze najskuteczniejszy na daną dolegliwość lek. Niestety jest także tak, że leki przyjmowane w pierwszym trymestrze ciąży najbardziej wpływają na płód.
W zależności od składu antybiotyku, jego wpływ na płód może być różny. Najbardziej niebezpieczne dla dziecka są tetracykliny – mają negatywny wpływ na organogenezę oraz okres wczesnego niemowlęctwa. Konsekwencje ich przyjmowania mogą być dramatyczne, mogą wystąpić wady wrodzone takie jak wady serca czy rozszczep podniebienia, skrócenie kończyn oraz późniejsze problemy rozwojowe, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Planując ciążę warto dokładnie uwzględnić wszystkie aspekty zdrowotne, aby wykluczyć przyjmowanie leków które mogłyby nam zaszkodzić. Warto informować lekarza, że intensywnie staramy się o dziecko i mimo iż nie mamy pewności, że w niej jesteśmy, prosimy o delikatniejszy dla dziecka lek. O planowaniu macierzyństwa oraz o rzeczach o których warto pamiętać można przeczytać na www.plodnosc.pl