Niektóre specjalizacje medyczne są ściśle połączone z dbaniem o zdrowie najmłodszych osób. Jedną z takich dziedzin jest hematologia dziecięca – nauka poświęcona chorobom krwi oraz dolegliwościom związanym z układem krwionośnym. Dorośli w przypadku tego typu schorzeń mogą korzystać z pomocy hematologów, podczas gdy młodsi pacjenci muszą się zgłaszać do hematologów dziecięcych. Przeprowadzają oni przede wszystkim badania krwi, sprawdzają, czy znajdują się w niej wszystkie najważniejsze substancje, czy ilość poszczególnych krwinek jest prawidłowa i oceniają, jaki ma to wpływ na stan całego małego organizmu. Każdy hematolog dziecięcy częściowo współpracuje z innymi lekarzami, gdyż wyniki jego badań mogą przyczynić się do odnalezienia chorób powiązanych z innymi specjalizacjami, leczonych przez odmiennych specjalistów (niekoniecznie hematologów). Dziedzina ta odgrywa więc bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Bez niej nie można do końca wiedzieć, co tak naprawdę dzieje się z dzieckiem i jak funkcjonuje jego organizm – czy rozwija się prawidłowo i czy jest narażony na pewne choroby.
Krótka historia hematologii
Wbrew pozorom hematologia nie jest dziedziną medycyny funkcjonującą od dawnych i długich lat. Mimo iż w dawnych czasach niektórzy lekarze częściowo do niej nawiązywali i rzeczywiście interesowali się jakością oraz właściwościami krwi ludzkiej, hematologia jako odrębna specjalizacja rozwinęła się dopiero w połowie dwudziestego wieku. Od tej pory przeżyła swój ogromny przełom. Dziś niemalże każdy człowiek o niej słyszał i każdy wie mniej więcej, czym się ona zajmuje. Zainteresowanie hematologią osiągnęło swój szczyt, a stało się to dlatego, iż coraz więcej osób, także tych najmłodszych, cierpi na problemy zdrowotne związane właśnie z układem krwiotwórczym.
Niektóre z nich ściśle dotyczą samej krwi i oznaczają, że występują w niej niedobory pewnych substancji. Inne jednak nieraz są objawami zupełnie innych chorób – m.in. tych dotyczących układu pokarmowego bądź układu moczowego. Poprzez dokładne badanie krwi można też odkryć pierwsze sygnały występowania kamieni w nerkach. Warto zatem na takie badania udawać się regularnie i zapisywać na nie także najmłodszych pacjentów, którzy sami nie potrafią jeszcze dobrze o siebie zadbać.
Hematolog dziecięcy – Wizyta
Każda wizyta w gabinecie lekarskim wiąże się z pewnym stresem. Odczuwają go nawet osoby dorosłe. Dlatego dla młodych pacjentów takie sytuacje zazwyczaj są ogromnym przeżyciem. Warto zatem wcześniej przygotować do nie dziecko. Opowiedzieć mu, czego może się spodziewać w klinice i powiedzieć, o co będzie pytać je sam lekarz. Bo zwykle hematolog dziecięcy w dość podobny sposób przeprowadza wywiady medyczne ze swoimi najmłodszymi pacjentami. Na samym początku odbiera od nich wyniki badań krwi, które koniecznie należy wykonać przed taką wizytą. Później zaczyna je powoli analizować, biorąc pod uwagę informacje na temat stanu zdrowia pacjenta.
Aby je pozyskać, lekarz na pewno spyta go o jego ogólne samopoczucie. Również o przebyte w ostatnim czasie choroby, wszelkie problemy zdrowotne, dolegliwości dotyczące jego rodziny czy nawet prowadzony tryb życia. Znaczenie ma nawet stosowana przez pacjenta dieta oraz to, czy jest on aktywny fizycznie, czy raczej całymi dniami przesiaduje na kanapie. Wybierając się ze swoim dzieckiem do hematologa dziecięcego, warto wcześniej przygotować sobie odpowiedni na takie pytania na kartce. Po to aby niczego nie pominąć i nie zapomnieć o żadnej dolegliwości, przez którą przeszedł maluch. Tak naprawdę każda informacja na temat stanu jego zdrowia może być na wagę złota. Żadnej z nich nie należy bagatelizować. Nawet jeśli pozornie wydaje się, że nie jest ona zbyt istotna.
W jaki sposób leczy się choroby zdiagnozowane przez hematologa?
Nieprawidłowe wyniki badań krwi zwykle skłaniają do odwiedzenia gabinetu hematologa. Skoro analiza krwinek nie była właściwa, w organizmie musiało zadziać się coś złego. Hematolog dziecięcy szybko rozpoznaje zatem chorobę i opowiada o niej zarówno małemu pacjentowi, jak i jego rodzicom. Od razu też ustala z nimi właściwy sposób leczenia. W przypadku zdecydowanej większości chorób krwi i układu krwiotwórczego leczenie to jest dosyć proste, komfortowe i niewymagające. Jeżeli w krwi brakuje pewnych substancji, np. żelaza, lekarz może zalecić dodatkową suplementację bądź wprowadzenie do diety artykułów spożywczych zawierających tę substancję mineralną.
Gdy jednak dotyczące pacjenta choroby mogą w jakimś stopniu mu zagrażać, leczy się je oczywiście inaczej. A pacjent musi przez cały czas pozostawać pod kontrolą lekarską. Najlepiej po prostu zaufać takiemu specjaliście. Przez długie lata przygotowywał się on do wykonywania swojego zawodu, dlatego doskonale wie, co ma robić, aby pomóc najmłodszemu nawet pacjentowi. Z pewnością właściwie zdiagnozuje jego problemy zdrowotne i pomoże mu się ich pozbyć, przepisując mu właściwe lekarstwa, specjalne suplementy czy zalecając zmianę całego trybu życia. Do tych wskazówek wystarczy się zastosować.