Wszyscy rodzice interesują się stanem zdrowia swoich pociech i chcą, by rozwijały się one w sposób prawidłowy i zgodny z przyjętymi normami. Niestety nie zawsze tak to wygląda. U małych dzieci często dochodzi do rozwoju pierwszych chorób. To w tym najmłodszym wieku zaczynają się one stopniowo objawiać, więc dokładna i systematyczna obserwacja dziecka pozwala je szybko rozpoznać. Tak właśnie zaczyna się najczęściej autyzm, który daje wyraźne znaki już w momencie, gdy dziecko ukończy drugi rok życia. Jakie są zatem najczęściej występujące objawy autyzmu u dwulatka? Po czym można poznać, że ta choroba właśnie zaczęła się rozwijać u dziecka?

Czym jest autyzm?

Czym jest autyzm?Przede wszystkim wyjaśnijmy sobie na początku czym tak na prawdę jest autyzm. Otóż najprościej rzecz ujmując autyzm jest neurorozwojowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Bezpośrednio związane jest z nieprawidłową pracą mózgu. Co bardzo istotne to należy wspomnieć o tym, że autyzm to choroba nieuleczalna. Nie da się go całkowicie wyleczyć. Można jedynie łagodzić objawy za pomocą różnego rodzaju terapii. Terapie takie są dosyć skuteczne. Szacuje się bowiem, że nawet kilkanaście procent dzieci dotkniętych autyzmem ma szansę na całkowicie normalne funkcjonowanie w przyszłości w społeczeństwie. Jednocześnie należy przypomnieć, że autyzm nieleczony może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności w przyszłości. Dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne zdiagnozowanie problemu i rozpoczęcie należytej terapii. Jak zatem rozpoznać autyzm u swojego dziecka? Jakie są typowe objawy? Czy to na pewno autyzm?

Jakie są objawy autyzmu u dwulatka?

Objawy autyzmu są ściśle związane m.in. z życiem w społeczeństwie. Dziecko nie jest w stanie go normalnie prowadzić. Zdecydowanie odstaje od swoich rówieśników i nie wykazuje nimi żadnego zainteresowania. Nie chce poznawać dziewczynek czy chłopczyków, których spotyka na placu zabaw czy podczas imprez rodzinnych. Nie potrafi samodzielnie rozpoczynać rozmów i ma trudności z ich kontynuacją, nigdy też nie chce się bawić, jeśli w rozrywce biorą udział inne osoby. Kolejnym objawem autyzmu może być niezdolność do współpracy. Dziecko woli bawić się samo i spędza czas w samotności, nie interesując się kompletnie poczynaniami innych osób. Na jego twarzy praktycznie nigdy nie pojawia się uśmiech, kontakt wzrokowy jest mocno ograniczony. Mimika twarzy jest dziwna i nietypowa i przeważają w niej oczywiście te negatywne emocje – grymasy, obraz niezadowolenia czy mocno ściśnięte usta. Czasem objawom tego rodzaju może towarzyszyć zniechęcenie i brak motywacji.

Inne objawy

Inne objawyNastępne objawy autyzmu u dwulatka są już powiązane z samą komunikacją. Jest ona mocno zaburzona, dlatego też dziecko nie potrafi całkowicie swobodnie porozumiewać się z innymi ludźmi. Albo w ogóle nie mówi, albo mówi niewyraźnie i nieskładnie. Nie potrafi zrozumieć większości poleceń, zwłaszcza tych bardziej skomplikowanych, często może nie reagować nawet na swoje imię czy nazwisko, a zasady języka polskiego są mu kompletnie obce i w ogóle ich nie stosuje. Używa nietypowych i dziwnych słów, nie stosując tych zwyczajnych. Niewłaściwie akcentuje wyrazy, a jego głos ma dziwny dźwięk – niektórzy określają go lekko śpiewnym. Dziecko, u którego występują objawy autyzmu, najczęściej też nie potrafi zrozumieć ironii, aluzji czy żartów. Wszystko traktuje na poważnie i bierze do siebie, dlatego trzeba mocno uważać, aby go nie zranić bądź nie zdenerwować.

Uważnie obserwujmy zachowanie naszego dziecka

Ostatnie objawy tej okrutnej choroby dotyczą już samego zachowania malucha. Tak naprawdę nie interesuje się ono niczym, jest apatyczne i niechętne do poznawania nowych rzeczy. Dobrze czuje się w stałym środowisku i nie lubi zmian. Jego codzienności towarzyszy rutyna i powtarzanie codziennie tych samych rytuałów – jeśli zostają one zaburzone, może pojawić się uczucie złości lub frustracji. Dziecko cierpiące na autyzm często też wykonuje takie czynności, które dla przeciętnego człowieka nie będą mieć żadnego sensu. Całymi dniami może zajmować się samym rozkładaniem zabawek, układaniem maskotek na łóżku bądź składaniem kartek i kredek. Objawy autyzmu u dwulatka są dość charakterystyczne i mocno zauważalne, dlatego raczej żaden rodzic nie jest w stanie ich nie dostrzec czy zbagatelizować. Trzeba po prostu dokładnie obserwować swoje dziecko i patrzeć na to, czy zachowuje się ono w sposób normalny dla maluchów w tym samym wieku.

Jak leczyć autyzm?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy autyzmu nie da się do końca wyleczyć. Można jedynie maksymalnie zredukować objawy. Mogą w tym pomóc odpowiednie środki farmakologiczne takie jak na przykład leki antydepresyjne. W trudnych przypadkach podaje się nawet leki psychotropowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here