Bardzo ważne podczas poszukiwań pracy jest określenie swoich „ram poszukiwawczych”. W tym celu trzeba odpowiednio się zorganizować, opracować plan działania i krok po kroku go realizować. Niezbędna w procesie poszukiwania pracy jest wiedza nie tylko na temat rynku pracy, ale także na temat konstruowania dokumentów aplikacyjnych oraz przebiegu rozmowy kwalifikacyjnych.

Poszukiwanie zatrudnienia bywa trudne, czasochłonne i nierzadko frustrujące, zwłaszcza jeśli nie przynosi efektów. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które mogą ułatwić to zadanie. Dobrze jest je poznać, by nasze działania były efektywne. Wszystkie metody znalezienia dobrej pracy, zarówno te bardziej tradycyjne i znane od lat po najnowocześniejsze, należy umiejętnie wykorzystać.

Stworzenie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych

Dokumenty aplikacyjne są wizytówką każdego kandydata i dlatego muszą być skonstruowane w oparciu o obowiązujące standardy. Schematy znane z poprzednich lat nie są już wystarczające. Oznacza to, że format CV musi być przejrzysty zarówno dla ludzi, którzy go czytają, jak i dla urządzeń, przy pomocy których będą odczytywane. Format to nie wszystko. Pamiętajmy, że najistotniejsza w CV jest treść. Życiorys wymaga zawarcia w nim informacji o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, ukończonych kursach czy szkoleniach. Pamiętajmy, że równie istotne są tak zwane umiejętności miękkie, czyli na przykład komunikatywność, odporność na stres czy predyspozycje do pracy w zespole. W przypadku braku wiedzy w tym zakresie, można wykorzystać Internet. W serwisie „przełom.pl” możesz przeczytać na ten temat artykuł pt. „Tradycyjne CV może już nie wystarczyć – czego oczekują rekruterzy?”.

Po otrzymaniu CV wielu pracodawców i ekspertów odpowiedzialnych za rekrutację sprawdzi wszystko, co jest na temat kandydata dostępne w Internecie. Aktywność w sieci musi być prowadzona umiejętnie, ponieważ błędy w tym obszarze będą oddziaływały negatywnie na znalezienie intratnej posady. Wielu rektruterów otwarcie przyznaje, że o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną decyduje to, co kandydat zamieszcza w swoim profilu w sieci.

Praca, którą się ceni

Pomimo tego, że dobre wynagrodzenie jest ważnym argumentem świadczącym o atrakcyjności danego stanowiska, to jednak nie powinno być sprawą priorytetową. Dobra praca musi się wiązać z możliwością rozwoju, satysfakcją z wykonywania obowiązków i spełnieniem własnych ambicji. Jeżeli szukamy pracy w Bydgoszczy, warto przede wszystkim zrewidować swoje cele zawodowe. Może to moment, w którym należy zmienić kierunek poszukiwań i przekwalifikować się, by podjąć pracę na innym stanowisku niż dotychczas. W okresie braku zatrudnienia może dobrze byłoby rozważyć posadę za mniejszą niż dotychczas płacę lub na niższym stanowisku? Często lepiej pozostać aktywnym zawodowo i w tym czasie spokojnie szukać pracy, która spełni nasze oczekiwania.

Inne możliwości

Korzystnie jest szukać pomocy u innych. Znajomi, rodzina, mogą nam pomóc w dotarciu do informacji o wolnych miejscach pracy. Taka sieć kontaktów może szybciej przyczynić się do znalezienia upragnionej posady. Często pracodawcy decydują się na zatrudnienie osoby poleconej przez zaufanego pracownika. Warto również wiedzieć, jak czytać i odpowiadać na ofertę pracy – możesz to przeczytać w polecanym artykule.  Ta umiejętność z pewnością przyda się podczas wyboru najatrakcyjniejszych ogłoszeń.

Poszukiwanie zatrudnienia jest często pracą na pełen etat. Nie zniechęcajmy się, gdy nasze działania nie przynoszą efektów. Uczmy się na błędach i wykorzystujmy wszelką dostępną pomoc. Zaangażowanie z pewnością zostanie nagrodzone podpisaniem korzystnej umowy z pracodawcą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here