Siwe włosy w sile wieku to nic niezwykłego, ale bardzo często pojawiają się wcześniej. Nie wszyscy wiedzą, że siwienie po 30. roku życia uważa się za proces naturalny. O siwieniu przedwczesnym mówi się, gdy do tego procesu dochodzi przed dwudziestką. Wtedy może być ono oznaką choroby. Dla młodych mężczyzn siwienie bywa powodem do zmartwień, choć znane są np. przypadki sztucznego posiwiania prezenterów telewizyjnych, by wyglądali bardziej poważnie.

Czym jest siwienie włosów

Podstawowym składnikiem budowy włosa jest keratyna i to właśnie ona ma siwy kolor. Barwy nadaje włosom melanina. Z różnych przyczyn jej produkcja może ulec zahamowaniu, a gdy włosy rosną bez odpowiedniego jej udziału, stają się siwe. Przyczyn może być wiele. Specjaliści mówią tu o uwarunkowaniach genetycznych, niewłaściwej diecie, przewlekłym stresie i szkodliwych dla zdrowia używkach. Niekiedy za siwienie odpowiedzialne są choroby autoimmunologiczne, gdy organizm jest atakowany przez swój własny układ odpornościowy. Także choroby tarczycy mogą powodować siwienie „przed czasem”.

Prawdą jest też, że pod wpływem ekstremalnego napięcia nerwowego można osiwieć w ciągu jednego dnia, a nawet kilku godzin. Co ciekawe, siwy włos ma w sobie powietrze zamiast melaniny. Powoduje to jego zwiększoną kruchość, a więc skłonność do łamania.

Siwienie u młodych mężczyzn – dramat czy coś normalnego?

To, jak młody mężczyzna potraktuje pierwszy i kolejne siwe włosy na swojej skroni, zależy tylko od niego. Niektórzy uznają to za nieszczęście i dramat, inni mogą uznać, że podobają się sami sobie w wersji silver. Ale nawet mężczyznom po pięćdziesiątce zdarza się źle reagować na siwiznę: uświadamia im ona nieuchronne przemijanie, chcą więc z nią walczyć.

Jak walczyć z siwizną

Metody walki z siwizną zależą od przyczyn. Jeśli zjawisko ma przyczyny chorobowe, można podjąć leczenie i skutecznie zatrzymać niepożądane procesy, a nawet je odwrócić. Ważne jest więc skonsultowanie się z lekarzem. W innych wypadkach trzeba sięgnąć po odsiwiacze do włosów. To nic innego jak koloryzacja, znana od dwóch tysiącleci. Nasi przodkowie sięgali po farby do włosów zawierające ołów – skutków można się domyślać. Dziś dostępne są znacznie lepsze i – przede wszystkim – bezpieczne środki, o czym można się przekonać, sprawdzając na przykład, co oferuje sklep Barbersupply.pl.

Do dyspozycji fryzjerów, ale i samych mężczyzn chcących walczyć z siwizną, są rozmaite kosmetyki maskujące. Odsiwiacze do włosów mają więc postać szamponów koloryzujących, a także pudrów do wcierania. Są także farby, a nawet odsiwiacze przeznaczone specjalnie do brody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here