Osoby decydujące się na założenie własnej firmy mogą skorzystać z ulg w ZUS, takich jak ZUS preferencyjny (obniżone stawki składek na ZUS przez 2 lata). Ulga przysługująca nowym właścicielom firm to także tzw. mały ZUS, czyli składki zależne od wysokości uzyskiwanych przychodów oraz ulga na start, czyli zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy. Jednak przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą mogą także skorzystać z ulg podatkowych. Rodzaj ulgi zależy od formy opodatkowania jaka została wybrana podczas zakładania firmy. Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na opodatkowanie według skali podatkowej lub opodatkowanie liniowe mają dość szeroki zakres. Zaliczymy tu ulgę na dziecko, ulgę na nowe technologie, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet oraz tzw. preferencyjne opodatkowanie. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące powyższych ulg podatkowych dla przedsiębiorców.

Ulga na dzieci

Ulga na dzieci polega na odliczeniu od podatku do wysokości określonej kwoty w skali roku na dziecko małoletnie oraz uczące się do 25 roku życia. Ulga dotyczy także dzieci pobierających rentę socjalną lub zasiłek socjalny.

Ulga na nowe technologie

Ulga na nowe technologie polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na zakup nowych technologii. Odliczyć można jednak maksymalnie 50 proc. tych wydatków.

Ulga rehabilitacyjna

Osoba prowadząca firmę ma także możliwość odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne. Dane wydatki nie muszą jednak dotyczyć jedynie podatnika – odliczyć można je także wtedy, kiedy dotyczą osoby pozostającej na jego utrzymaniu.

Ulga na Internet

Od dochodu można odliczyć również wydatki poniesione na Internet. Jest to ulga, dzięki której zwrócą się chociażby w pewnej części koszty związane z prowadzeniem strony internetowej firmy.

Opodatkowanie preferencyjne

Podatnik opodatkowany według skali podatkowej widniejący jako osoba samotnie wychowująca dziecko albo współmałżonek może skorzystać z opodatkowania preferencyjnego. Jeżeli zatem jesteś samotnym rodzicem możesz podzielić swoje dochody na pół, a następnie obliczyć podatek, po czym należy pomnożyć go razy dwa. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://aseseo.pl/

Jak widać ulgi podatkowe dla przedsiębiorców są różnorodne, jednak każda z nich jest bardzo pomocna. Warto wiedzieć, w jaki sposób odliczyć od dochodu pewne wydatki – zaoszczędzone pieniądze na pewno się przydadzą, chociażby na zakup nowego sprzętu do firmy czy też zwyczajnie na wymarzone wakacje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here