Utrzymanie organizmu dziecka w doskonałym stanie jest niezwykle ważne. Ogromny wpływ na to ma oczywiście odżywianie. Z tego powodu należy dbać o prawidłowe bilansowanie diety. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że zaspokajamy wszystkie potrzeby niemowlaka. Dla ułatwienia możemy zdecydować się po prostu na sięganie po różnorodne produkty. Znacznie wpłynie to na dostarczanie witamin i minerałów ze wszystkich grup. Dzięki temu nie dopuścimy do pojawienia się jakichkolwiek niedoborów, które mogłyby skutkować rozwijaniem się licznych dolegliwości. Najważniejszym posiłkiem jest oczywiście śniadanie dla niemowlaka.

Śniadanie dla niemowlaka – Sprawdźmy ilość substancji odżywczych

Śniadanie dla niemowlaka - Sprawdźmy ilość substancji odżywczychJednak w niektórych przypadkach konieczne jest również liczenie poszczególnych wartości. Szczególnie jeśli nie czujemy się jeszcze pewnie w układaniu spójnego jadłospisu. Warto co pewien czas sprawdzać jak wyglądają nasze posiłki pod względem składu. Pozwoli nam to możliwie szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości i odpowiednio je skorygować. Dzięki temu możemy zapobiec jakimkolwiek negatywnym efektom jakie mógłby odczuć organizm.

Przez pierwsze miesiące życia dziecka dieta nie powinna stanowić szczególnego problemu. Noworodek żywi się jedynie mlekiem. Co prawda mamy tu dwa warianty do wyboru. Decyzję warto podjąć znacznie wcześniej. Przy karmieniu piersią możemy być pewni, że poszczególne makroskładnik są w idealnych ilościach. Ich wzajemne proporcje będą zmieniać się wraz z kolejnymi tygodniami. Dzięki temu będą stale doskonale dopasowane do aktualnych potrzeb niemowlaka. Jest to determinowane jego wiekiem oraz aktualnym etapem rozwoju. Z tego powodu niezbędne jest prawidłowe odżywienie całego organizmu. Może znacznie wpływać to na szybkość wzrostu całego ciała oraz proces przybierania na wadze.

Jednak inną kwestią jest zawartość witamin i minerałów

Niestety nie jest tu już tak oczywiste i pewne. Szczególnie jeśli organizm matki jest niedożywiony lub występują w nim niedobory. Z uwagi na to niezwykle ważne jest pilnowanie składu jadłospisu. Da nam to pełną kontrolę nad tym co spożywamy. Tylko wtedy możemy być spokojni, że wszystkie niezbędne związki są dostarczane z pokarmem.

Dla ułatwienia warto zwiększyć ilość warzyw i owoców w diecie. Przełoży się to oczywiście na dawkę minerałów i witamin w posiłkach. Im więcej gatunków będziemy wykorzystywać tym lepiej. Nie możemy ograniczać się tylko do kilku produktów. Mogłoby to negatywnie wpływać na skład mleka oraz na laktację. Produkcja pokarmu mogłaby drastycznie maleć, gdyby organizm był utrzymywany w złym stanie.

Odchudzanie się po porodzie nie jest wskazane

Z tego powodu nie należy się odchudzać zaraz po porodzie. O wiele lepiej jest zdecydować się na ćwiczenia połączone ze zbilansowaną dietą. Jedynie w przypadku alergii musimy postawić na znaczne zmniejszenie różnorodności produktów jakie spożywamy. Jednak powinno być to poparte reakcją organizmu dziecka. Wszelkie wysypki i dolegliwości ze strony układu pokarmowego powinny nas niepokoić. Warto skonsultować je z lekarzem i na tej podstawie określić jakie zmiany wprowadzimy. Będzie to cenną wskazówką przy planowaniu codziennych posiłków.

Znacznie bezpieczniejszym wariantem jest mleko modyfikowane. Z tego powodu jest szczególnie polecane po zdiagnozowaniu nietolerancji pokarmowych. Warto rozważyć taką opcję.

Rozszerzanie diety dziecka

Rozszerzanie diety dzieckaRozszerzanie diety należ rozpocząć w odpowiednim momencie. Organizm dziecka musi być na to gotowy. Z uwagi na to za umowną granice przyjmuje się szósty miesiąc. Jednak warto dokładnie obserwować jakie zdolności opanował niemowlak i na tej podstawi ocenić czy jest on już gotowy na przyjęcie nowego pokarmu. Jako pierwsze możemy wprowadzać kaszki. Wielu rodziców łączy je nawet z mlekiem, aby zwiększyć kalorykę posiłków. Będzie to idealne rozwiązanie szczególnie jeśli dziecko ma trudności ze spożywaniem odpowiedniej ilości pokarmu. W dalszej kolejności możemy sięgać już po warzywa. Jednak należy odpowiednio je przygotować. Doskonałym wyborem będą gotowane produkty, które dokładnie rozdrobnimy.

Śniadanie dla niemowlaka będzie idealnym momentem na podanie takiego pokarmu

Zazwyczaj dziecko jest wtedy głodne i szczególnie chętnie zje nowe produkty. Może to znacznie ułatwić nam rozszerzanie diety. Zwłaszcza jeśli nasze dziecko jest bardzo wybredne. W dalszej kolejności należy sięgnąć po owoce. Jednak ich ilość nie może być zbyt duża. Wynika to z wysokiej zawartości cukrów. Z uwagi na to warto odpowiednio ograniczać ich ilość w posiłkach.

Już w siódmym miesiącu możemy sięgnąć po mięso. Jednak początkowo musi być ono jedynie dodatkiem do potraw. Jego zawartość powinna być niewielka. Tylko w taki sposób pobudzimy układ pokarmowy do prawidłowej pracy. Trawienie tak złożonych pokarmów może być wyzwaniem. Z czasem warto również podawać jajka. Jednak należy upewnić się, że są one całkowicie ugotowane. Należy unikać surowych produktów. Mogłyby być groźne dla dziecka. Wszystkie pokarmy powinniśmy wprowadzać stopniowo i pojedynczo. Tylko wtedy będziemy w stanie zaobserwować dokładnie reakcję organizmu dziecka oraz ocenić czy jest ono gotowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here