Jak wiadomo z autopsji, wszystko miewa złe i dobre strony. Podobnie jest z ziołami. Niekiedy ich magiczna moc potrafi ukoić wszelkie dolegliwości wręcz zdziałać cuda, a innym razem spłatać figla i nieźle zaszkodzić. Szczególną uwagę należy zwrócić na zioła wybierane przez nas w czasie ciąży. Jeżeli przed ciążą nie korzystałyście drogie Panie z żadnych ziół, nie najlepszym czasem na ich testowanie jest ciąża. Niektóre rośliny potrafią nieźle uczulić, gdyż zawierają silne alergeny. Wiele jednak ziół jest bardzo bezpiecznych i skutecznych , prze co przyszłe mamy mogą bez wahania po nie sięgać.
Dzięki wysokiej zawartości witamin i mikroelementów oraz innych substancji czynnych korzystnie wpływających na organizm, warto pić je profilaktycznie, gdyż zapobiegają wielu chorobom dzięki swoim magicznym mocą. Napary pite profilaktycznie 2- 3 razy dziennie, przygotowuje się w proporcji 1- 2 łyżeczek ziołowego suszu na szklankę wody. Poniżej dowiemy się w jakie zioła warto zaopatrzyć nasz dom:
Herbata z pokrzywy w ciąży
W swoich wartościach posiada wiele witamin i składników mineralnych. Regularne picie naparu bądź zjadanie ziela na surowo zapobiega anemii, gdyż zawiera dużo żelaza i wapnia. Herbata z pokrzywy w ciąży jest także zalecana ze względu na właściwości moczopędne. Kobietą, które puchną, pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu. Działa również przeciwkrwotocznie ze względu na zawartość witaminy K, garbników i flawonoidów. Obniża ciśnienie krwi, nieznacznie obniża poziom cukru we krwi, a także pobudza wydzielanie soków żołądkowych i działa przeciwbiegunkowo.
Imbir
Tylko świeże kłącze imbiru ma działanie lecznicze. Ma działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Idealnie nawilża śluzówkę i przynosi ulgę przy suchym kaszlu. W ciąży działa przede wszystkim łagodząco na poranne wymioty. Działa przeciwporonnie.
Lawenda lekarska
Działa relaksująco. Warto nie tylko wdychać jej niepowtarzalny zapach, ale także pić napar. Działa uspokajająca i usypiająco. Zapobiega wzdęciom.
Istnieją również zioła, których w ciąży należy się wystrzegać. Należą do nich: krwawnik pospolity, piołun, tasznik pospolity, ruta, wrotycz, mięta polna, lubczyk ogrodowy, aloes, bylica zwyczajna, żeń-szeń, senes, arcydzięgiel, litwor, cząber ogrodowy.Zawsze warto przyjmowanie ziół przedyskutować z lekarzem, gdyż wiele z nich poza wymienionymi powyżej, wchodzi w reakcję z przyjmowanymi lekami.
Siemię lniane
Roztwór z siemienia łagodzi kaszel, ale przede wszystkim to wyjątkowe lekarstwo na zaparcia. Do 150 ml gorącej, przegotowanej wody wsyp łyżkę stołową nasion. Odstaw na 30 minut. Przygotowana mieszankę należy jeść 3 razy dziennie, popijając wodą.
Napar z liści malin
Niektóre źródła mówią o tym, aby w czasie ciąży nie pić naparu z liści malin, gdyż może on powodować przedwczesne skurcze macicy. Jednak te informacje uważane są za mit. Picie naparu z liści malin zalecane jest przez czas trwania całej ciąży, gdyż bardzo dobrze wpływa na mięśnie macicy, co usprawnia poród i pomaga znieść związany z nim wysiłek. Napar wzmaga działanie skurczów macicy, przez co poród odbywa się sprawniej.
Napar z prawoślazu
Ma działanie osłaniające i zmiękczające, poprzez zawartość substancji śluzowych. Łagodzi dolegliwości układu pokarmowego typu nadkwasota żołądka, zgaga oraz zaparcia. Napar osłania podrażnione przez suchy i męczący kaszel, gardło.
Mniszek lekarski
Zawiera substancje ułatwiające trawienie i stymuluje wydzielanie żółci. Pomaga w pozbyciu się nadmiaru płynów, oraz zawiera duże ilości witaminy A, wapnia i żelaza.
Melisa
Ma działanie nasenne, poprzez łagodzenie stanów pobudzenia nerwowego. Usuwa ból głowy oraz depresyjny nastrój. W pierwszym trymestrze łagodzi nudności i wymioty.
Mięta pieprzowa
Zapobiega wzdęciom, ,poprzez wspomaganie pracy przewodu pokarmowego oraz procesy trawienne. Ma działanie uspakajające, pomaga złagodzić drażliwość i niepokój. Łagodzi poranne nudności.
Rumianek
W połączeniu z imbirem łagodzi poranne mdłości. Poza tym dobrze wpływa na układ trawienny, zmniejsza występowanie wzdęć, łagodzi dolegliwości żołądka i jelit, uspakaja i działa nasennie. Do stosowania zewnętrznego, gdyż działa przeciwzapalnie i odkażająco. Można nim przemywać zaropiałe oczy, płukać jamę ustna przy problemach z dziąsłami oraz gardło w walce z anginą. Kąpiel z rumiankiem łagodzi obrzmienie nóg, który jest bardzo częstym objawem w ciąży.
Lucerna
Zawiera wiele witamin takich jak: B, C, D, E, K oraz soli mineralnych: potasu, fosforanu, żelaza i wapnia. Wspomaga leczenie anemii, przeciwdziała krwotokom, likwiduje wzdęcia i zaparcia.
Przywrotnik pospolity
Ma właściwości ściągające, pomagające w zapobieganiu krwotokom porodowym, skuteczny w problemach trawiennych i porannych nudnościach. Wzmacnia macicę.
Wiesiołek
Działa zmiękczająco na szyjkę macicy. Warto go stosować od 36 tygodnia ciąży. Podczas akcji porodowej szyjka będzie bardziej podatna na skracanie i rozwieranie.