Nazwa włókniak brzmi dość strasznie, a jeszcze straszniej brzmi rozwinięcie tej nazwy, które twierdzi, że jest to łagodna zmiana nowotworowa. Brzmi doprawdy przerażająco, ale zupełnie nie należy się tym przejmować. Włókniak nie jest żadnym zagrożeniem dla zdrowia, ponieważ nie złośliwieje. Jedyny problem jaki sprawia to problem wizualny – włókniaki nie wyglądają zbyt ładnie, a dodatkowo mogą na przykład haczyć o ubrania. Wiele osób decyduje się na usunięcie włókniaków.

Czym jest włókniak?

Włókniak to łagodna zmiana nowotworowa, która raczej nie wymaga interwencji lekarskiej. Oczywiście warto taką zmianę pokazać lekarzowi, aby dokładnie ją ocenił. Włókniak przybiera formę małego guzka, który może delikatnie odstawać, a nawet lekko zwisać. Powstaje on z tkanki łącznej w związku z czym ma kolor cielisty.Włókniaki możemy podzielić na twarde i miękkie. Te pierwsze powstają na przykład w wyniku urazu i występują pojedynczo. Miękkie włókniaki mogą mieć charakter wrodzony, występują na całym ciele, zazwyczaj w dużej liczbie.

Jak pozbyć się włókniaka?

Ogólnie włókniaków nie trzeba się pozbywać, jednak wiele osób decyduje się na to ze względów estetycznych. Wskazaniem do usunięcia może być też zmiana struktury włókniaka w czasie lub jego rozrost. Usunięcie włókniaka nie należy do skomplikowanych zabiegów. Zabieg taki wykonuje lekarz po wcześniejszym dokładnym obejrzeniu zmiany. Usuwanie włókniaków polega na resekcji chirurgicznej, czyli najprościej mówiąc – wycięciu. Zmianę taką lekarz zawsze oddaje do badania histopatologicznego w celu upewnienia się o jej łagodności. Istnieje również możliwość zastosowania krioterapii, czyli wymrażania. Włókniak po zamrożeniu po prostu się wykrusza. Niektórzy lekarze proponują elektroresekcję, czyli wypalanie guzków w znieczuleniu miejscowym. Ostatnio jednak najpopularniejszą metodą jest laserowe usuwanie włókniaków. Laser odparowuje uwodnioną tkankę. Laserowe usuwanie zmian skórnych stało się tak popularne dzięki temu, że nie pozostawia żadnych blizn.

Czy można usunąć włókniaka samodzielnie?

Przede wszystkim włókniaka powinien zawsze obejrzeć specjalista, czyli na przykład lekarz dermatolog. Coś co nam może wydawać się włókniakiem, może okazać się zwykłą kurzajką. Samodzielne usunięcie takiej zmiany może spowodować rozprzestrzenienie się wirusa po całym ciele. Włókniaka najlepiej pozbyć się jesienią. Po jego usunięciu niezwykle ważne jest natłuszczanie miejsca po zabiegu.

Włókniaków nie należy się bać – to zupełnie nieszkodliwe zmiany skórne. Rosną one niezwykle wolno i mimo, że są to zmiany nowotworowe – nie dają przerzutów. Niestety ich wygląd jest doprawdy nieestetyczny i u wielu pacjentów włókniaki wywołują duży dyskomfort psychiczny. Czasem włókniak pojawia się w niewidocznym miejscu, ale sprawia dyskomfort, ponieważ znajduje się na przykład na linii stanika lub pod pachą. Na szczęście dobry dermatolog sprawnie i szybko oceni zmianę skórną i ją usunie. Zabieg jest prawie bezbolesny i zupełnie bezpieczny. Usunięcie włókniaka to dla lekarza bułka z masłem.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here