Systemy ERP mają różne funkcjonalności, które często wskazują na ich ogólny typ i na to, w jakich firmach mogą zostać zastosowane. Poszczególne ich odmiany będą kierowane wyłącznie do jasno określonych branż. Warto więc wiedzieć, czego tak właściwie szuka się w takich systemach, aby zainwestować w coś naprawdę wartościowego.

1 – pomoc dla branży e-commerce

E-commerce jest branżą skupioną przede wszystkim na handlu, dążącą do sprzedaży pewnych usług lub towarów przy pomocy Internetu. Sporym wsparciem dla tej odmiany sprzedaży będzie na pewno moduł WMS, czyli magazynowy system informatyczny, który pomoże zautomatyzować procesy magazynowe, by różnych zadań nie trzeba było robić ręcznie i nie trzeba było tracić na nie czasu.

System ERP dla branży e-commerce powinien także składać się z nowoczesnego modułu POS, który ma tę zaletę, że może być wykorzystany zarówno online, jak i na salonach stacjonarnych, chociażby do wygodniejszego przyjmowania zwrotów i szybszej realizacji różnych zamówień.

2 – wsparcie dla logistyki

Gdyby chcieć wybrać jedną branżę, która zdecydowanie najczęściej korzysta z systemu ERP, z całą pewnością byłaby to właśnie logistyka. Nowoczesne moduły zawsze przyspieszą procesy logistyczne mające prowadzić do lepszego zarządzania środkami pieniężnymi i racjonalizowania różnych kosztów. Operacje obsługiwane przez moduły mogą tyczyć się zarządzania materiałami i towarami, ale też i planowania transportu i dostaw.

Ponadto system ERP dostosowany do potrzeb branży logistycznej będzie ułatwiać przygotowywanie kontraktów, umów i różnego rodzaju raportów. Pomoże tworzyć spójną i prawidłową dokumentację. Doprowadzi do tego, że liczne operacje będą przeprowadzane przy użyciu wyłącznie jednego narzędzia.

3 – niezbędnik samodzielnych przedsiębiorców

Z systemami ERP najczęściej można się spotkać w tych większych przedsiębiorstwach, jednakże małe firmy, zwłaszcza firmy usługowe, także sporo mogą na nich zyskać. Dla ich właścicieli odpowiednio skonstruowane oprogramowanie stanie się takim dodatkowym pracownikiem, któremu można będzie powierzyć wiele zróżnicowanych zadań.

System ERP zapewni wsparcie obszarom takim jak księgowość, logistyka, finanse i sprzedaż. Jak najbardziej może się on przydać nawet w jednoosobowych działalnościach albo tych, które zatrudniają co najwyżej kilka osób.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here