Przede wszystkim zawiesia służą do podniesienia ładunku przez żurawia samojezdnego. Ich głównym zadaniem są prace transportowe i przeładunkowe, a dzieje się tak dlatego, iż są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, a także posiadają wysokie parametry dopuszczalnego obciążenia.

Czym są zawiesia łańcuchowe?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów zawiesi. Na rynku są dostępne zawiesia linowe, wężowe, pasowe i oczywiście łańcuchowe. Zawiesia łańcuchowe są stalowymi łańcuchami, które zakończone są zbiorczym ogniwem lub hakami.

Bardzo często wykorzystuje się je do prac, w których uczestniczą również dźwigi samochodowe. Są to prace mające za zadanie podniesienie lub przeładunek odpowiednich materiałów. W pierwszej kolejności umieszczane są na haku żurawia samochodowego, a następnie przymocowuje się je do punktów podpięcia konkretnego ładunku.

Klasy stali dla łańcuchów

Wybór odpowiednich zawiesi łańcuchowych dla dźwigów samochodowych jest niezmiernie ważnym zadaniem, ponieważ jest to niezbędne dla utrzymania norm bezpieczeństwa. Dlatego tak bardzo ważne jest sprawdzenie atestu urządzenia.

Atest ten musi spełniać w Europie normę bezpieczeństwa EN 818 – 4. Poszukiwanie łańcuchów powinno odbywać się według klasy stali, a najważniejsze to: 4,5,8, 10 oraz 12. Uniwersalną klasą jest klasa stali 8 i jest ona w Polsce najczęściej wybierana. Nie wszystkie klasy są powszechnie wykorzystywane. Oprócz klasy 8,tylko klasy stali 4 i 5 są używane.

Na ile cięgien warto się zdecydować?

Od czego więc zależy ilość cięgien? Przede wszystkim zależy ona od punktów zaczepienia potrzebnych do podniesienia ładunku. Aby odpowiednio dobrać cięgna do żurawia samochodowego, najistotniejsze jest zwrócenie uwagi na rodzaj zadania do którego będą potrzebne łańcuchy, a także na sposób ich mocowania.

Zawiesie łańcuchowe to przede wszystkim zawiesie jednocięgnowe, a także dwucięgnowe, trzycięgnowe oraz czterocięgnowe. Ponadto do dyspozycji są także zawiesie łańcuchowe jednopętlowe i dwupętlowe.

Tak więc określając rodzaj prac, należy wybrać odpowiednie zawiesie łańcuchowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here