Pod koniec dziewiętnastego wieku odkryto, że uprawa sadów i winnic za pomocą narzędzi, znacząco poprawiła ilość i jakość zbiorów. W tym samym czasie nastąpiło pojawienie się ciągnika benzynowego. Podobnie jak traktory parowe, które pojawiły się wcześniej, te wczesne ciągniki gazowe były zbyt duże i nieporęczne do użytku w sadach.

Jeszcze w 1912 roku firma Avery Co., Peoria, Illinois, promowała swój nowy ciągnik przystosowany do prac sadowniczych. Była to maszyna, która mieściła się tylko między rzędami sadów specjalnie dla niej zaprojektowanych, gdyż była o wiele za wysoka.

Latem 1914 roku Firma Holt w Kalifornii, wprowadziła na rynek model Baby Caterpillar „18”. Był to pierwszy ciągnik sadowniczy. Miał krótki układ wydechowy, niskie siedzenie kierowcy i błotniki nad tylnymi kołami napędowymi. W ciągu następnych dziesięcioleci większość głównych producentów ciągników przystosowała swoje mniejsze traktory ze standardowym bieżnikiem do użytku w sadach. Do tych wersji dodano hamulce kierownicze, których zwykle nie ma w ciągnikach ze standardowym bieżnikiem. Obniżenie fotela operatora i zmniejszenie szerokości bieżnika były głównymi
modyfikacjami wprowadzonymi przez niektórych producentów.

Ze względu na zmianę położenia siedzenia, sprzęgła nożne były czasami zastępowane przez ręczne. Ciągniki sadownicze (https://www.lento.pl/ciagnik-sadowniczy.html), jako odgałęzienia standardowych traktorów, ale z fantazyjnymi osłonami z blachy, stały się modne na początku lat trzydziestych i utrzymały się w latach sześćdziesiątych. Zostały specjalnie przystosowane do prześlizgiwania się przez nisko zwisające gałęzie i poruszania się po rzędach i stromych zboczach typowych dla sadów owocowych i winnic. Maszyny te miały cechy, które przemawiały do ​​plantatorów owoców, w tym niższy profil ogólny, pod rurami wydechowymi, wbudowane lub chowane reflektory i blaszane owiewki, które pozwalały gałęziom odchylać się i zsuwać zamiast łapać. Ponadto stanowisko operatora zostało obniżone, a owiewka przypominająca przednią szybę była zwykle dodawana w celu ochrony operatora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here