Wiążąca Informacja Stawkowa jest to decyzja, która jest potrzebna kiedy chcemy sprzedawać towary lub usług i nie jesteśmy w stu procentach pewni, czy używamy do tego poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT. Interpretacja taka wydawana jest przez Krajową Informację Skarbową. Czym dokładnie jest WIS? Co zawiera i dla kogo jest przyznawana? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/wiazaca-informacja-stawkowa/ 

Czym jest wiążąca informacja stawkowa? 

WIS jest to inaczej mówiąc decyzja administracyjna, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), wysokość stawki VAT, która jest odpowiednia dla wskazanego przez nas towaru lub usługi.

Jest to bardzo istotne, ponieważ od lipca tego roku weszła w życie nowa matryca stawek VAT. Jest to katalog towarów i usług objętych obniżonymi stawkami VAT. WIS da nam zapewnienie, że właściwie klasyfikujemy swoje towary.

Co zawiera WIS?

Wiążąca Informacja Stawkowa zawiera:

  • opis towaru lub usługi, którego dotyczy,
  • klasyfikację towaru według jednej z trzech klasyfikacji – Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB), Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWIU 2015), Nomenklatury scalonej (CN)
  • stawkę podatku właściwą dla towaru albo usługi.

Dla kogo jest przeznaczona?

Wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej, możemy wnieść, jeśli  jesteśmy:

  • podatnikiem, który posiada własny numer NIP,
  • podmiotem, który dokonuje lub zamierza dokonywać dostaw towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub świadczenia usług,
  • zamawiającym (w rozumieniu ustawy – Prawo zamówień publicznych), w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny w związku z udzielanym zamówieniem publicznym.

Uwaga, nie musimy występować o wydane wiążącej informacji stawkowej, żeby uzyskać ochronę prawną.

W przypadku kiedy nie zastosujemy się do decyzji WIS, która została wydana dla innego podmiotu, ale dotyczy towaru lub usługi bezpośrednio powiązanej z rodzajem naszej działalności, to również będziemy mogli korzystać z tego rodzaju ochrony prawnej.

Zobacz też: http://www.chainsaw.pl/zdobyc-odpowiednie-zezwolenie-wyprzedaz-alkoholu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here