Szkołą rodzenia jest doskonałym miejscem do zdobywania wiedzy na temat ciąży oraz późniejszej opieki nad dzieckiem. Z pewnością warto skorzystać z takiej opcji. Szczególnie przed pierwszym porodem w naszej głowie może rodzić się wiele wątpliwości i dylematów. Z uwagi na to niezwykle ważne jest, aby zdobyć niezbędne informacje. Pozwoli nam to znacznie lepiej zaplanować cały proces pielęgnowania i wychowywania dziecka. Może również ułatwić przyzwyczajenie się do nowej roli.

Przygotowania do porodu

Przygotowania do poroduPo narodzinach czeka nas wiele zmian. Szczególnie w organizacji dnia. Z uwagi na to warto już wcześniej przemyśleć sobie najistotniejsze sprawy. Może to znacznie ograniczyć stres jaki prawdopodobnie się pojawi. Pierwszą kwestią jest oczywiście przygotowanie się do narodzin. Zazwyczaj największy lęk pojawia się w głowie kobiety. Wynika to ze stosunkowo małej wiedzy na temat całego procesu. Równocześnie utarło się wiele mitów na temat trudności i bolesności. Jednak wcale nie musi tak być. Zwłaszcza jeśli odpowiednio przygotujemy się i prawidłowo nastawimy.

Ważne jest, aby przećwiczyć oddychanie. Powinno być to dla nas jak najbardziej naturalne Dzięki temu już na porodówce nie zapomnimy o tym jak wykonywać odpowiednie wdechy. Może to znacznie wpływać na cały proces uspokajania się oraz dotleniania organizmu. Z uwagi na to warto udać się do dobrej szkoły rodzenia, gdzie wszystko zostanie nam wyjaśnione. Doskonałym pomysłem jest również zabranie ze sobą partnera. Dzięki temu on również będzie miał szanse przyswojenia sobie podstawowych informacji. Wpłynie to na jakość jego wsparcia już w trakcie rodzenia.

Poród siłami natury nie jest taki straszny

Poród siłami natury nie musi być wcale traumatyczny. Należy wyrzucić ze swojego umysłu wszystkie sceny jakie widzieliśmy w filmach. Każda kobieta przechodzi to inaczej. Z uwagi na to nie możemy tworzyć sobie w jednego scenariusza, którego będziemy chcieli się trzymać. Ważne jest, aby być przygotowanym na różne sytuacje jakie mogą nas spotkać. Odpowiednie interpretowanie skurczy jest niesamowicie istotne. Należy mierzyć odstępy między nimi. Na tej podstawie będziemy w stanie ocenić, kiedy jest idealny moment na wyjazd do szpitala.

Wiele kobiet decyduje się również na wynajęcie dodatkowej położnej. Możemy wtedy liczyć na większe wsparcie i towarzystwo na każdym z etapów rodzenia. Z pewnością znacznie ułatwi nam to przebrnięcie przez najważniejsze momenty. Równocześnie cały proces będzie dla nas bardziej jasny. Możemy liczyć na rady dotyczące przygotowania się oraz stosowania konkretnych metod wspomagających. Przy prawidłowym funkcjonowaniu organizmu podawanie dodatkowych substancji może być zbędne. Szczególnie jeśli wczujemy się w rytm jaki dyktuje nam nasze ciało.

Nie warto się zbyt mocno śpieszyć

Nie warto się zbyt mocno śpieszyćPoczątkowe skurcze jedynie przygotowują dziecku i poszczególne narząd do prawidłowego funkcjonowania. Poziom najważniejszych hormonów musi się ustabilizować na odpowiednim poziomie. Może to znacznie zmniejszyć odczuwanie bólu. Przyjmuje się, że dodatkowe substancje podawane z zewnątrz mogą znacznie komplikować poród i sprawiać, że będzie on trudniejszy dla kobiety. Z tego powodu tak ważne jest, aby mieć przy sobie położną, która będzie nas instruować. Możemy być wtedy pewni, że wszystko przebiega prawidłowo.

Skurcze parte nie powinny rozpoczynać się zbyt szybko. Rozwarcie musi być wystarczające, aby umożliwić dziecku wyjście na świat. Z uwagi na to niezwykle ważne jest częste kontrolowanie sytuacji. Jednak równocześnie nie możemy zbyt długo zwlekać. Jest to niezwykle indywidualne. Niektóre kobiety mają tendencję do szybkich porodów, a inne męczą się nawet kilkanaście godzin. Jednak z pewnością warto starać się o przebrnięcie przez to jak najbardziej naturalnie. Przyjmuje się, że taka metoda jest najlepsza dla dziecka.

W czasie skurczy pobudza się jego organizm do pracy

Szczególnie oddziałuje to na układ nerwowy. Równocześnie może to również wpływać na mechanizmy odpornościowe. Z perspektywy matki jest to także korzystne. Początkowo wiąże się z większym bólem i wysiłkiem. Jednak dochodzenie do pełnej sprawności może być szybsze niż przy cesarskim cięciu. Ilość zakładanych szwów może być ograniczona do minimum. Dzięki temu już kilka godzin po porodzie matka ma możliwość wstawania i opiekowania się noworodkiem. Równocześnie połóg powinien przebiegać znacznie lepiej.

Ogromną zaletą jest nienaruszenie mięśni brzucha. Blizna i szwy po nacięciu mogłyby znacznie komplikować gojenie. Często wymaga to odpowiedniej pielęgnacji. Najnowsze wytyczne polecają również ćwiczenie miejsca nacięcia, aby mięśnie zrastały się prawidłowo. Może to również minimalizować ryzyko powikłań. Należy jednak pamiętać, że obie metody maja swoje plusy i minusy. Z uwagi na to warto dopasowywać je rozsądnie. Szczególnie jeśli mamy psychiczne opory przed porodem naturalnym. W takim przypadku cesarskie cięcie może być znacznie lepszym wyjściem. Ta metoda rodzenia również jest dobra dla dziecka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here