Gdy dochodzi do prawidłowego zapłodnienia, w brzuszku kobiety nagle zaczyna rozwijać się nowe życie. Czasem jednak kobieta może odczuwać u siebie zachodzące zmiany przypominające stan zajścia w ciążę, podczas gdy jej brzuch wcale nie będzie się powiększać. Może się wtedy okazać, że jest to ciąża pozamaciczna, która nie występuje zbyt często, ale mimo wszystko i tak czasem się pojawia. Jak zatem wygląda ciąża pozamaciczna – usg? Czym się ona objawia i czy może stać się zagrożeniem dla samej kobiety lub jej nienarodzonego dziecka?

Ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamacicznaInaczej taki stan nazywany jest ciążą ektopową. Określa on ciążę, która nie ma naturalnego umiejscowienia – może rozwijać się chociażby w jajowodzie, do czego dochodzi zdecydowanie najczęściej. Bardzo rzadko, w skrajnych i wyjątkowych przypadkach ciąża pozamaciczna może rozwinąć się w jelicie, jajnikach bądź nawet szyjce macicy, jednakże takie jej zagnieżdżenie zwiększa ryzyko pojawienia się dodatkowych komplikacji. Ciąża przeważnie jest fantastycznym i najpiękniejszym momentem w życiu każdej kobiety, jednak wiadomość o jej niewłaściwym umiejscowieniu może zmienić tą radość w prawdziwą rozpacz. Ciąża pozamaciczna może być bowiem poważnym zagrożeniem i zawsze trzeba na nią uważać.

Ciąża pozamaciczna – USG – Objawy

Jakie są najczęściej występujące objawy ciąży pozamacicznej? Na samym początku w żadnym stopniu nie różnią się one od klasycznych objawów. Menstruacja zostaje zatrzymana, kobieta zaczyna coraz gorzej się czuć, cierpi na poranne mdłości i ma ochotę na spożywanie dziwnych produktów spożywczych, a także staje się bardziej humorzasta, a jej samopoczucie może zmieniać się z sekundy na sekundę. Po wykonaniu testu ciążowego dowiaduje się, z czego wynika jej stan – zaszła po prostu w ciążę! Początkową radość minimalizuje ciąża pozamaciczna – usg. Podczas badania usg ani pacjentka, ani lekarz nie widzą bowiem rozwijającego się zarodka w brzuchu i świadczy to o tym, że doszło do jego zagnieżdżenia się w innym miejscu. Charakterystycznymi objawami dla takiego stanu mogą być bóle brzucha, silniejsze krwawienia oraz niemożliwe do zatrzymania wymioty.

Mając jakiekolwiek przypuszczenia, że jest się w ciąży pozamacicznej, należy oczywiście bezwzględnie zgłosić się do swojego ginekologa. Tak naprawdę tuż po wykonaniu testu ciążowego i po uzyskaniu pozytywnego wyniku każda kobieta powinna od razu sprawić stan swojego zdrowia. Dzięki temu od samego początku zadba o siebie i swoje dziecko.

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Dlaczego jednak dzieje się tak, że zapłodniona komórka jajowa nie opuszcza, tak jak powinna, jajowodu tylko umiejscawia się w ścianie macicy? Przyczyn może być wiele, od genetycznych po środowiskowe. Najczęściej wymienia się jednak choroby weneryczne, zapalenie jajników lub jajowodów, różnego rodzaju nieleczone infekcje bakteryjne lub grzybicze lub endometrioza. Bardzo istotny jest stan naszego zdrowia podczas planowania ciąży. Dzięki temu znacznie zwiększamy szanse na pozytywne zakończenie ciąży. Stuprocentowej pewności oczywiście nie ma nigdy, ale znacznie zwiększamy szanse.

Czym jest endometrioza?

Czym jest endometrioza?Endometrioza nazywana jest inaczej gruczolistością macicy lub wędrującą śluzówką macicy. Choroba ta w skrócie polega na tym, że komórki błony śluzowej w macicy wędrują wgłąb organizmy zamiast go opuścić. Tworzą się specyficzne guzki, torbiele, stany zapalne i zrosty. Może to bezpośrednio prowadzić do niepłodności lub ciąży pozamacicznej. Jest to schorzenie dość powszechne. Szacuje się, że zapada na nie co piąta kobieta, która miesiączkuje. Najczęstszą przyczyną zapadania na tę chorobę jest wysoki poziom estrogenów. Co ciekawe według statystyk częściej chorują kobiety rudowłose, wysokie i szczupłe. Endometrioza objawia się zapaleniem przydatków, zapaleniem pęcherza, ciążą pozamaciczną, zespołem jelita drażliwego i hemoroidami. Niektórzy mylą endometriozę z chorobą nowotworową. Wszystko dlatego, że wszczepy błony śluzowej zachowują pewne cechy śluzówki, od której się przecież oderwały. Mimo to endometrioza i tak może być groźna dla zdrowia. Jej przebieg powoduje silne bóle i niepłodność. Aby wykryć endometriozę należy wykonać badanie USG oraz badanie krwi. W niektórych przypadkach można również użyć tomografii komputerowej. Nie są to jednak badania, które dadzą stuprocentową odpowiedź. Taką gwarantuje tylko laparoskopowe badanie wnętrza macicy. Co ciekawe, podczas takiego badania można usunąć część, lub wszystkie wszczepy. Jeśli chodzi o leczenie endometriozy to możliwe jest jedynie leczenie objawów. Po usunięciu ognisk choroby, może ona ponownie powrócić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here