Każda zdrowa kobieta w okresie prokreacyjnym interesuje się swoim jajeczkowaniem. Dzieje się tak zarówno wtedy, kiedy chce zajść w ciążę, jak i wtedy, gdy chce jej uniknąć.

Czym jest jajeczkowanie?

Objawy jajeczkowaniaZazwyczaj dziewczynki zaczynają miesiączkować między 11 a 15 rokiem życia, niewielkie odchylenia czyli pierwszy okres w wieku 16 lat również jest normą. Wtedy to właśnie zaczynają się oznaki dojrzewania płciowego. Zaokrąglają się piersi i uda, a piersi przybierają pełny kształt. Organizm zmienia się nie tylko na zewnątrz, ale przede wszystkim wewnątrz. Kiedy następuje pierwsze jajeczkowanie, a potem pierwsza miesiączka dziewczyna może być zaniepokojona. Jednak każda z nas szybko przyzwyczaja się do comiesięcznych krwawień. Są one oznaką zdrowia i świadczą o możliwości zajścia w ciążę.

Objawy jajeczkowania

Objawy jajeczkowania mogą przebiegać różnie, w zależności od tego, jaki tryb życia prowadzi kobieta, czy rodziła już dzieci czy nie. Najbardziej charakterystyczną oznaką owulacji jest ból podbrzusza, najczęściej z jednej strony. Dzień przed owulacją zwiększa się temperatura ciała, nie jest to wielki skok, ale zauważalny. Tę zmianę temperatury widzą te kobiety, które regularnie obserwują swoje ciało i mierzą sobie temperaturę każdego dnia, o jednej porze po odpoczynku. Najczęściej robią to rano, kiedy jeszcze nie wstały z łóżka. Zakładając, że cykl menstruacyjny kobiety trwa 27-28 dni, owulacja wystąpi najprawdopodobniej około 14 dnia cyklu. Jeśli znamy długość swojej fazy lutealnej, która zazwyczaj wynosi 10-14 dni, łatwiej nam ustalić dzień owulacji.

W pierwszych dniach po zakończeniu krwawienia miesiączkowego wzrasta poziom hormonów odpowiedzialnych za płodność kobiety. Dlatego właśnie, cera staje się gładka i promienna, oczy bardziej błyszczą, a włosy są lśniące. Wszystko to i dobry nastrój połączony z wyższą niż zwykle energią i siłą do działania to objawy owulacji.
W tych dniach mamy większą ochotę na seks. Panie, które chciałyby zajść w ciążę, mogą cieszyć się każdym zbliżającym się jajeczkowaniem, ponieważ jest to szansa na upragnionego potomka.
Panie, które nie planują ciąży i nie stosują antykoncepcji, powinny się wstrzymać ze współżyciem w tych dniach.

Niestety, antykoncepcja hormonalna, za szkodą dla nas kobiet najczęściej hamuje jajeczkowanie. Ciężko wybrać metodę, która nie wpływałaby źle na nasz organizm. Możliwe jednak, że wraz z postępem medycyny, na rynek wejdą środki antykoncepcyjne, które pozwolą na naturalne jajeczkowanie.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here