Mimo iż wymioty u noworodków nie są jakoś specjalnie rzadko występującym zjawiskiem, rodzic, który spotyka się z nimi po raz pierwszy w swoim życiu, zwykle reaguje na nie ogromnym przerażeniem. Nie ma pojęcia, co dzieje się z jego pociechą i jaka może być przyczyna jego pogarszającego się stanu zdrowia. Pragnie oczywiście jak najszybciej ją odkryć, aby równie prędko pomóc swojemu dziecku i zlikwidować jego nieprzyjemną dolegliwość. Gdy noworodek wymiotuje, trzeba poznać przede wszystkim przyczynę tego objawu. Warto też już na początku ustalić, czy przypadkiem tymi wymiotami nie są po prostu resztki zjedzonych pokarmów, które dzieci czasem zwracają. Jest to tzw. „ulewanie”. Dopiero gdy treść wydostająca się z małych ust zaczyna być niepokojąco duża i jest wydzielana w sposób gwałtowny, pod bardzo dużym ciśnieniem, należy odpowiednio na to zareagować. Wymiotującemu dziecku można bowiem bardzo szybko pomóc i nie trzeba w tym celu od razu biec do lekarza rodzinnego czy pediatry.
Kiedy wymioty są niepokojącym objawem?
Dzieci czasami po prostu wymiotują i objaw ten nie musi mieć żadnej swojej przyczyny. Jeżeli wymioty nie powtarzają się zbyt często i nie towarzyszą im inne objawy, nie należy się nimi specjalnie przejmować. Nie trzeba ich nawet w żaden sposób ich leczyć. Czasem też niemowlaki same nawet nie dostrzegają tego, że właśnie zwróciły część zjedzonego pokarmu. Dopiero emocjonalna reakcja ich rodziców może wywołać w nich silny stres i osłabić ich ogólne samopoczucie. Na takie reakcje dziecięcych organizmów najlepiej więc reagować spokojnie. Najlepiej usiąść i poczekać, aż wymioty miną i zastanowić się po prostu, co mogło być ich przyczyną. A przyczyny będą tutaj bardzo zróżnicowane. Warto je wszystkie poznać, aby w razie czego móc dopasować jedną z nich do zachowania swojego dziecka i jeszcze lepiej mu wtedy pomóc. Zapobiegając przy tym pojawianiu się kolejnych wymiotów.
Noworodek wymiotuje. Co może być przyczyną?
Jedną z tych najczęściej występujących jest po prostu przejedzenie. Po obfitym i wysokokalorycznym posiłku nawet dorosły człowiek czuje się źle, odczuwa silne bóle brzucha, niestrawność i ma intensywne mdłości. Czasem zdarza się wtedy zwrócić skonsumowany pokarm, jeżeli przestanie się on mieścić w żołądku i zostanie ponownie przetransportowany do jamy ustnej. Skoro więc nawet dorosły człowiek ma czasem problem ze stwierdzeniem, czy jest już najedzony czy potrzebuje jednak dodatkowej porcji dania, dziecko zazwyczaj nie potrafi odpowiedzieć sobie na to pytanie. Przyłożone do piersi matki będzie zasysać ją tak długo, aż skończy cały pokarm. A jeśli okaże się, że było go za dużo, po prostu go zwróci i nie wywoła to u niego żadnego stresu. Czasem noworodek wymiotuje także z powodu drobnych niestrawności, które mogą wynikać ze zjedzenia produktu nieświeżego bądź nieodpowiedniego dla małych osób. Innymi przyczynami będą różnego rodzaju alergie oraz między innymi zapalenie ucha.
Jak pomóc wymiotującemu noworodkowi?
Oczywiście wymiotującego malca nie wolno pozostawiać samemu sobie. Trzeba chociaż trochę pomóc mu pozbyć się niestrawionego w pełni pokarmu. Koniecznie należy przypilnować pozycji jego główki. Nie może ona znajdować się powyżej ramionek czy nóżek, gdyż może to sprawić, że dziecko zachłyśnie się swoimi wymiotami i zrobi sobie krzywdę. Należy przez cały czas przebywać z maluszkiem i jeżeli wymiotuje on systematycznie od kilkunastu godzin, czuwać nad nim na zmianę z drugim rodzicem, rodzeństwem bądź dziadkami. Intensywne i częste wymiotowanie może niestety prowadzić do silnego odwodnienia się organizmu. Dlatego aby mu zapobiec, należy jak najczęściej oferować maluchowi mleko – czy to naturalne, czy to modyfikowane.
Objawy odwodnienia są dość łatwe do rozpoznania, więc jeśli dziecko zaczyna płakać, coraz rzadziej oddaje mocz i pojawia się u niego silne zmęczenie, należy od razu zgłosić się z nim do lekarza. Każdy rodzic powinien też zapamiętać, że noworodkom nie wolno podawać żadnych środków przeciwwymiotnych. Nawet tych naturalnych i w teorii bezpiecznych. Wymioty prędzej czy później miną samoistnie.
Kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza?
Oczywiście bywa również tak, że mimo czekania wymioty wciąż nie przemijają, a spokojne początkowo dziecko zaczyna czuć się coraz gorzej. Pojawia się podwyższona temperatura ciała, czyli gorączka wynosząca od 38 do nawet 40 stopni, przez którą maluch traci swoją energię do czegokolwiek. Wymiotom często też towarzyszą silne biegunki, mogące jeszcze bardziej odwodnić zmęczony już tym wszystkim organizm. Jeżeli objawy utrzymują się od ponad dwudziestu godzin, a dziecko nie chce już spożywać żadnych pokarmów, należy koniecznie udać się z nim do gabinetu pediatrycznego. Noworodek wymiotuje, a to może przyczynić się niestety do odwodnienia jego organizmu. Kategorycznie należy temu zapobiec. Skoro wymioty nie mijają samoistnie, najprawdopodobniej nie są one skutkiem przejedzenia czy lekkiej niestrawności, a rodzic sam nie poradzi sobie z odnalezieniem ich głównej przyczyny.