Moda na zdrowe odżywianie trwa w najlepsze. I o ile inne mody zazwyczaj niosą za sobą negatywne skutki tak tę modę możemy tylko i wyłącznie chwalić. Dzięki niej stajemy się zdrowsi i bardziej świadomi w kwestii produktów które spożywamy. Nareszcie wiemy jak się odżywiać by być zdrowi, energiczni i aktywni.

Jak się odżywiać – 10 podstawowych zasad

Koniec z cukrem

W codziennej diecie ograniczajmy cukier. Wszystkie słodycze, batoniki i ciastka zawierają mnóstwo cukru, który jest odkładany w naszych organizmach jako tkanka tłuszczowa. Zamiast słodkich przekąsek wybierajmy owoce. Cukier w nich zawarty jest łatwiej przyswajalny dla organizmu.

Ogranicz sól w kuchni

Podczas gotowania posiłków starajmy się ograniczać użycie soli. Zgodnie z zaleceniami powinniśmy jej spożywać maksymalnie 5 gram dziennie. Tymczasem Polacy spożywają jej aż trzykrotnie więcej! Nikt nie każe nagle przestać solić potraw, ale stopniowe zmniejszanie ilości soli w kuchni to dobre rozwiązanie.

Pamiętaj o wodzie

Nieustająco najważniejszym składnikiem diety jest… woda. Człowiek w 70% składa się z wody. Odpowiednie nawodnienie to podstawa naszej egzystencji. Dorosły człowiek powinien wypijać dziennie litr wody na każde 30 kilogramów masy ciała. Oczywiście część wody zawarta jest w spożywanych pokarmach lub w herbacie i kawie.

Unikaj „gotowców”

Starajmy się jak najwięcej gotować. Przygotowywanie posiłków samemu nie tylko jest przyjemne ale i dużo zdrowsze niż kupowanie gotowców. Gotowe potrawy zawierają dużo szkodliwych substancji takich jak konserwanty i wzmacniacze smaku.

Jedz dużo warzyw

Niech podstawą naszej codziennej diety będzie spożywanie dużej ilości warzyw. Są one źródłem mnóstwa witamin i składników odżywczych. Jedzenie warzyw obniża poziom cholesterolu i obniża ciśnienie krwi. Redukuje także możliwość wystąpienia nowotworów.

Jedz mniejsze posiłki ale częściej

Dobrym pomysłem jest spożywanie pięciu lub sześciu mniejszych posiłków w ciągu dnia niż standardowo trzech większych (śniadanie, obiad, kolacja). Regularne spożywanie posiłków obniża poziom glukozy oraz reguluje metabolizm. Spożywanie pięciu mniejszych posiłków zapewnia energie na cały dzień.

Urozmaicaj swoją dietę

Dbajmy o urozmaicenie swojej diety. Warto wprowadzać do niej składniki z rożnych grup. Stosujmy warzywa i owoce, produkty zbożowe oraz przetwory mleczne. Jeśli chodzi o mięso to częściej gotujmy dania rybne.

Ogranicz spożywanie mięsa

Warto zastanowić się nad ograniczeniem spożywania dań mięsnych. Mięso spożywane w dużych ilościach zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory lub miażdżycę. Tym bardziej, że większość spożywanego w Polsce mięsa jest wątpliwej jakości. Zazwyczaj jest to mięso oddzielane mechanicznie, które zawiera mało wartości odżywczych.

Jak najmniej smażenia w kuchni

Ograniczajmy smażenie w kuchni. Jest to najszybszy sposób przygotowania potrawy, jednak nie do końca najzdrowszy. Dużo lepszym pomysłem jest gotowanie lub pieczenie.

Zmieniaj swoje nawyki

Najważniejsze jest to aby nie bać się zmieniać swoje nawyki żywieniowe. Przyzwyczajenie to największy wróg w walce o zdrowe odżywianie. Na początku może być trudno, jednak z czasem okazuje się, że przejście na zdrowe odżywianie to bardzo dobry pomysł.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here