Białko to jeden z najważniejszych składników codziennej diety każdego człowieka. Nie dotyczy to jedynie sportowców. Każdy człowiek powinien codziennie dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka. Niestety dostarczanie go standardową drogą wraz z pożywieniem nie zawsze jest takie łatwe. Odpowiednim rozwiązaniem jest wtedy suplementacja diety i dostarczanie białka w formie odżywek. Odżywki białkowe dostępne są w niemal wszystkich sklepach dla sportowców. Problemem wydaje się więc wybór tej odpowiedniej dla nas.

Odżywki białkowe – zalety

O odżywkach opartych na białku krążą legendy. Niektórzy porównują je do kreatyny lub zaliczają do sterydów. Nic bardziej mylnego. Odżywki te to normalne produkty spożywcze. Odżywki białkowe można łączyć z innymi suplementami. Możemy je stosować na wielu etapach treningu. Zarówno w okresie budowania masy mięśniowej jak i jej redukcji. Spożywać je mogą zarówno mężczyźni jak i kobiety. Przeznaczone są dla początkujących sportowców jak i tych bardziej zaawansowanych.

Odżywki białkowe mają zbawienny wpływ na regenerację tkanki mięśniowej. Wpływają także na jej szybszy przyrost. Ogólnie u osób, które regularnie ćwiczą na siłowni zwiększa się zapotrzebowanie na białko. Nie zawsze jest możliwość aby odpowiednią ilość białka dostarczyć wraz z posiłkiem. A wedle różnych źródeł zalecana dawka dla osób uprawiających sporty siłowe do zakres od 1,5 do 2 gramów na kilogram masy ciała.

Odżywki białkowe – rodzaje

Odżywki białkowe możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: białko serwatkowe oraz kazeine. Białko serwatkowe charakteryzuje się tym, że jest szybko absorbowane (max 2 godziny). Jest stosowane najczęściej rano oraz zaraz po treningu. Kazeina wchłania się dłużej, nawet kilka godzin. Taka stopniowa absorpcja jest zalecana na noc.

Istnieje także połączenie obu tych odżywek. Można ją stosować na co dzień, wtedy gdy nie mamy czasu lub możliwości na zjedzenie pełnowartościowego posiłku w ciągu dnia.

Dla kogo odżywki białkowe

Tak na prawdę nie zawsze osoby uprawiające sport muszą dostarczać białko w postaci suplementów i odżywek. Wiele produktów spożywczych zawiera spore ilości białka. Jeśli mamy odpowiednio zbilansowaną dietę, najlepiej autorstwa dietetyka, to prawdopodobnie dodatkowe „wspomaganie się” suplementami diety nie będzie konieczne.

Inna sprawa to to że stosowanie odżywek jest wygodne. Nie musimy aż tak skrupulatnie przestrzegać diety i liczyć wszystkich gramów poszczególnych składników diety.

Pamiętajmy, że żadne suplementy diety, odżywki itp. nie zastąpią codziennych ciężkich treningów oraz naturalnej diety przygotowanej przez specjalistę. Suplementy i odżywki stosujmy tylko w ostateczności i jako dodatek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here