Nowoczesna ceramika łazienkowa jest praktyczna, funkcjonalna i stylowa. Różnorodność form i materiałów pozwala dekorować łazienkę zgodnie z osobistymi preferencjami i możliwościami finansowymi. Wyposażając łazienkę to oprócz wanny lub kabiny prysznicowej trzeba dobrać: umywalkę, miskę WC, bidet, pisuar, deski WC. Mogą się również przydać postumenty, półpostumenty, spłuczka oraz inne akcesoria.

Jak wybrać ceramikę łazienkową?

Przy aranżacji łazienki głównym kryterium wyboru całej ceramiki jest, jakość materiału, musi ona być mocna, trwała, odporna na wysoką wilgotność i ekstremalne temperatury. Aby stworzyć harmonijne wnętrze, konieczne jest połączenie wanny, umywalki, muszli klozetowej i innych elementów w stylu i kolorze. Kiedy łazienka posiada małą powierzchnię, trzeba wybrać bardziej kompaktową i funkcjonalną ceramikę łazienkową?

Ceramika łazienkowa – umywalka

Umywalka to urządzenie do mycia rąk lub małych przedmiotów. Ten element hydrauliki jest bardzo pożądany w każdej łazience, trzeba wybrać umywalkę o określonym kolorze, rozmiarze, kształcie i sposobie mocowania. Zgodnie z kształtem umywalki są podzielone na okrągłe, owalne, kwadratowe, prostokątne, asymetryczne i w postaci ćwiartki koła. W ostatnich latach popularne stały się umywalki o nietypowych kształtach: trójkąty, romb i tak dalej.

Według rodzaju instalacji umywalki są podzielone na:

  • Umywalki klasyczne
  • Umywalki z postumentem
  • Umywalki z pół-postumentem
  • Umywalki meblowe
  • Umywalki stawiane na blat
  • Umywalki podblatowe.

Nadal popularnością cieszą się umywalki z postumentem, który mogą mieć różne formy: od równoległościanu do spirali. Pół-postument do umywalki to skrócona wersja. Zalety umywalek z postumentem lub pół-postumentem to łatwy montaż, konserwacja i naprawa. Wady obejmują dużą ilość zajmowanej przestrzeni.

Wpuszczane umywalki są instalowane bezpośrednio na blatach stanowią one część mebli łazienkowych. Zaleta tego typu umywalki to- minimalna zajmowana przestrzeń i łatwość użytkowania. Umywalki podwieszane to najnowszy trend w ceramice łazienkowej. Są one instalowane na blacie, a także na specjalnie dla nich przygotowanych stojakach. Główną zaletą tego typu umywalek jest elegancja i łatwość czyszczenia. Jednak wybierając taką umywalkę, należy pamiętać, że będzie ona potrzebować samodzielnej lub montowanej na ścianie baterii.

Umywalki klasyczne są jedną z najbardziej popularnych i starych typów umywalek. Są łatwe w instalacji i nie wymagają skomplikowanych napraw. Umywalki tego typu są mocowane za pomocą wsporników bezpośrednio do ściany. Ich wady to wygląd: syfon jest widoczny, co nie zawsze jest piękne. Warto zauważyć, że niektóre firmy produkują obudowy ze specjalnie dobranym syfonem, który wygląda bardziej harmonijnie.

Z jakiego materiału produkowane są umywalki

Najbardziej popularne są umywalki ceramiczne i porcelanowe. Porcelana jest mniej porowata i trwalsza niż fajans. Umywalki porcelanowe i ceramiczne mają mniej więcej taką samą wagę, są pokryte grubą warstwą specjalnego szkliwa, które niezawodnie chroni materiał przed brudem i zapachami. Umywalki są również podzielone na otwór na mikser i bez. Bardziej popularne są umywalki z otworem na mikser, to funkcjonalne modele, w których bateria znajduje się po środku. Umywalki bez otworu są zawsze bardziej estetyczne.

Ceramika łazienkowa – muszle sedesowe

Wybierając muszle sedesową trzeba przeanalizować swoje potrzeby oraz jaki jest obszar.  Najważniejszy w przyszłym zakupie jest: styl, kolor, kształt, rozmiar. Na czym skupić się: oszczędność miejsca, cicha praca zbiornika, minimalne zużycie wody, idealna czystość w pomieszczeniu. Nie można zapomnieć o kierunku wylotu muszli i dopływie wody do zbiornika itp. Zależy od indywidualnej struktury łazienki.

Zawieszone miski WC  

Jeśli celem jest uzyskanie maksymalnej ilości wolnego i użytecznego miejsca, najpierw trzeba zwrócić uwagę na wiszące miski toaletowe. Ich spłuczka umieszczana jest w ścianie a wolna przestrzeń zapewnia utrzymanie lepszej higieny powierzchni. Najważniejsze walory tego systemu to: cicha praca, ponieważ spłuczka oraz całe oprzyrządowanie są ukryte w ścianie. Można również dodatkowo zainstalować izolację akustyczną.

System instalacyjny

Do montażu miski WC potrzebny będzie system instalacyjny (rama montażowa). Instalacja jest przymocowana do podłogi, do głównej ściany, można wybrać metodę mocowania, która najbardziej odpowiada, w zależności od charakterystyki łazienki. Za systemem instalacyjnym znajduje się zbiornik, system płukania i system kanalizacyjny, pozostawiając użytkownikowi tylko przycisk spłukiwania na ścianie.

Kompakty WC

Następny typ to kompakty WC zajmują więcej miejsca, ale są również łatwe w użyciu, co oznacza, że nadają się dla rodzin z małymi dziećmi, rzadko ulegają awarii, ponieważ zbiornik i miska stanowią jedną całość. Kompakty WC są liderami sprzedaży, jako najprostsze i najłatwiejsze w instalacji.

Spłuczki

Ilość wody zużytej podczas spustu zależy od objętości zbiornika. Jeśli spłuczka posiada dużą objętość, oraz jest tylko jeden przycisk pełnego spustu, koszt obsługi i użytkowania będzie większy. Przy czym korzystna cena zakupu produktu bardzo szybko zostanie przyćmiona przez większe miesięczne płatności za wodę. Aby tego uniknąć, warto wybrać tryb spustowy za pomocą funkcji „start-stop” lub dwustopniowego spustu.

Powłoka miski WC

Powierzchnia miski WC może posiadać specjalną powłokę: antybakteryjną, hydrofobową. Powłoka antybakteryjna posiada wyjątkowy skład chemiczny (często zawiera jony srebra), dzięki czemu nie dopuszcza do gromadzenia się i namnażania bakterii w misce oraz pod jej krawędzią lub na desce sedesowej. Powłoka hydrofobowa nie pozwoli na pozostawienie wody na ścianach: ciecz gromadzi się w dużych kroplach i spływa po absolutnie gładkiej powierzchni. Jeśli jest twarda woda, wówczas powłoka hydrofobowa chroni przed powstawaniem kamienia, rdzy, a miska WC przez długi czas będzie biała.

Ceramika sanitarna – bidet

Bidet od dawna jest jednym z najpopularniejszych produktów do pielęgnacji ciała. Ale często niewielki obszar łazienki nie pozwala na jego zainstalowanie, lub po prostu mieszkańcy nie chcą przepełniać łazienki niepotrzebnymi szczegółami, w takich sytuacjach powstało wyjście, muszli WC z funkcją bidetu. Najczęściej modele te wyglądają jak zwykłe miski WC, ale w pobliżu obręczy znajduje się specjalna dysza lub mała wyciągnięta wylewka.

Deska sedesowa

Wiele nowoczesnych desek sedesowych posiada funkcję wolnoopadającą. Dzięki specjalnemu mechanizmowi deska sedesowa opada płynnie, zabezpieczając ją przed ewentualnymi uszkodzeniami. Ponadto chroni domowników przed głośnym odgłosem podczas nieodpowiedniego użytkowania. Deska wolnoopadająca jest szczególnie przydatna dla rodzin z małymi dziećmi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here