Zaparcia jest to jedno z najbardziej popularnych zaburzeń układu trawiennego, które dotyka nawet kilkunastu procent osób na całym świecie. W ich przebiegu pojawiają się trudności z wypróżnianiem, a ich powikłaniami mogą być hemoroidy, rozwój uchyłków jelita, stanów zapalnych czy kumulowanie się kamieni kałowych. Leczenie zaparć opiera się na stosowaniu diety bogatej w błonnik oraz odpowiednim nawadnianiu organizmu. Czym właściwie są zaparcia? Jakie są ich objawy i jak je leczyć i? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też : https://akcemed.pl/zaparcia-przyczyny-objawy-leczenie-i-profilaktyka/ 

Zaparcia – czym są? 

Zaparcia są to dysfunkcje przewodu pokarmowego, które polegają na trudności z wypróżnianiem się oraz problemami z defekacją. Można je rozpoznać, kiedy w ciągu ostatnich trzech miesięcy występowały co najmniej dwa z poniższych objawów: 

  • wysiłek podczas parcia w toalecie – ponad 25% wypróżnień 
  • twardy lub grudkowaty stolec – ponad 25% wypróżnień
  • uczucie niepełnego wypróżnienia – ponad 25% defekacji
  • uczucie blokady w obrębie odbytnicy – ponad 25% wypróżnień
  • ręczne zabiegi w celach ustawienia ewakuacji stolca – ponad 25% defekacji 
  • mniej niż trzy wypróżnienia na tydzień 

Jakie są objawy zaparć? 

Kiedy pojawiają się zaparcia, objawy mogą być bardzo zróżnicowane. Dochodzi wówczas do pojawienia się wielu symptomów. Jednym z nich jest uczucie pełności w nadbrzuszu i śródbrzuszu, wzdęcia, odbijanie i mdłości. Może pojawić się również spadek masy ciała, anemia, brak apetytu, bóle i zawroty głowy. Zauważalny jest również wydalany twardy kał, czasami z obecnością śluzu lub krwi . 

W jaki sposób leczyć zaparcia? 

W leczeniu zaparć nie powinno stosować się leków przeczyszczających. Działają one pozornie i mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Takie działanie określamy jest działaniem doraźnym, które może przyczynić się do nasilenia problemu na drodze rozwolnienia jelita. Leki przeczyszczające sprzyjają też powstawaniu odwodnienia organizmu, a także niedoborów pokarmowych. 

W przypadku zaparć zalecane jest stosowanie diety bogatej w błonnik, a także picie dużych ilości wody. 

Produktami które są doskonałym źródłem błonnika są : 

  • suszone owoce, 
  • orzechy, 
  • warzywa, 
  • produkty pełnoziarniste. 

Przy zaparciach warto też zastosować domowe sposoby, czyli napar z siemienia lnianego, dietę bazującą na najmniej przetworzonych produktach oraz ćwiczeniach. 

Zobacz też: http://www.chainsaw.pl/zmiany-skorne-problem-jedynie-estetyczny-rowniez-zdrowotny/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here