Kobieta, która spodziewa się dziecka, zaczyna większą wagę przywiązywać do swojej diety. Wie, że od teraz każdy spożyty przez nią produkt będzie mieć wpływ na rozwój mieszczącego się w jej brzuszku dziecka. Chce zatem odżywiać się zdrowo i zawsze sprawdza dokładny skład poszczególnych artykułów spożywczych, z których ma zamiar przygotować dla siebie konkretne posiłki. Oczywiście sama żywność stanowi podstawę diety każdego człowieka. Ale wszystkie te posiłki trzeba jeszcze czymś popijać, a rodzaj napojów też może mieć znaczenie dla ogólnego zdrowia matki i dziecka. Czy woda z cytryną w ciąży będzie dobrym wyborem? Czy przyszła matka może dalej korzystać z energetycznego działania kawy, czy jednak powinna z niej całkowicie zrezygnować? Tego na pewno warto się dowiedzieć.

Najlepszym płynem jest woda

woda z cytryną w ciążyOczywiście najlepszym, najzdrowszym i najbezpieczniejszym płynem dla każdej kobiety w ciąży okaże się zwykła woda. Wszyscy ludzie powinni po nią jak najczęściej sięgać. Tylko ona jest w stanie idealnie nawodnić cały organizm i nawilżyć oraz odżywić ciało od środka. Kobiety w ciąży powinny jednak uważać na wodę wysokomineralizowaną. Lepsza będzie dla nich ta o niskiej bądź przynajmniej średniej zawartości minerałów. Mimo iż nie ma ich w niej aż tak wiele, wciąż składa się z pewnej dawki magnezu, jodu oraz wapnia, które są niezbędnymi substancjami mineralnymi dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oczywiście woda jest też przyjmowana wraz z różnymi produktami spożywczymi (głównie owocami i warzywami). Dlatego je także należy uwzględnić w swojej diecie, aby nie dopuścić do odwodnienia się organizmu. Ten zwykły i podstawowy płyn odpowiada za bardzo ważne funkcje. Oczyszcza cały organizm z toksyn i złogów. Utrzymuje także prawidłową temperaturę ciała, przyspiesza metabolizm i ułatwia oddychanie oraz wspomaga wszelkie procesy trawienne. Ciało każdego człowieka w aż 60 procentach składa się z samej wody. Trzeba jej sobie regularnie dostarczać i nie powinna o tym zapominać żadna kobieta spodziewająca się dziecka.

Ile wody należy pić?

Według ogólnie przyjętych norm przeciętna osoba dorosła powinna przyjmować dziennie około półtora litrów wody – czy to ten występującej w plastikowych butelkach, czy to tej pojawiającej się w różnych produktach spożywczych. Zapotrzebowanie kobiet w ciąży jest jednak nieco większe, zwłaszcza podczas końcowych etapów ciąży. Rozwijające się w ich brzuszkach dzieci też potrzebują wody do życia i jeśli sama mama im jej nie zapewni, znikąd one jej nie wezmą. Ogólne zalecenia ustalone przez Instytut Matki i Dziecka mówią o tym, iż panie ciężarne powinny przyjmować nawet do 2,5 litrów płynów dziennie. Dawka ta może ulec kolejnemu zwiększeniu, jeżeli kobieta prowadzi bardzo aktywny tryb życia, regularnie uprawia dość męczące dyscypliny sportowe bądź ma ciężą pracę umysłową. Zapotrzebowanie na wodę wynikać może również z panującej w danym momencie pogody. Im cieplej robi się na dworze, tym organizm szybciej się przesusza. Aby nie doprowadzić do jego odwodnienia, trzeba cały czas dostarczać mu wody w małych dawkach.

Woda z cytryną w ciąży

woda z cytryną w ciążyCzy woda z cytryną w ciąży będzie dobrym rozwiązaniem? Czy ten zwykły napój można sobie urozmaicać przy pomocy różnych owoców bądź warzyw, aby od czasu do czasu zmienić jego prosty i bezpłciowy smak? To już zależy. Najlepsza dla kobiet w ciąży zawsze będzie jednak zwykła woda. To ona od wielu lat uznawana jest za najzdrowszy produkt do picia. Mówi się o niej w licznych artykułach dotyczących zasad zdrowego żywienia, cały czas powstają na jej temat nowe treści, a dietetycy i specjaliści od spraw związanych ze zdrowiem zawsze wszystkich do nich zachęcają. Woda jest łatwo przyswajalna przez organizm i błyskawicznie się trawi. Nie ma żadnych kalorii, dlatego może być spożywana w dowolnych ilościach, a i tak nigdy nie doprowadzi do zwiększenia się masy ciała. Na pewno warto ją pić i kobiety w ciąży też powinny to robić, wybierając w większości przypadków zwykłą wodę źródlaną bądź mineralną. Dodanie do niej kilku plasterków cytryny nie powinno nikomu zaszkodzić, jednak na takie wariacje lepiej nie pozwalać sobie zbyt często.

Co jeszcze może pić kobieta w ciąży?

Organizm ciężarnej potrzebuje zwiększonej ilości wszelkich witamin i minerałów. Trzeba mu ich dostarczać – albo poprzez zwykłe pożywienie, albo poprzez napoje. O wiele łatwiej jest natomiast wypić szklankę warzywnego soku aniżeli zjeść całą miskę pokrojonych w paski marchewek. Warzywne przetwory najlepiej przygotowywać samodzielnie – wybierać swoje ulubione produkty i przeciskać je przez sokowirówkę bądź miksować w blenderze na papkę i zajadać łyżką. A co z kawą? Czy rzeczywiście można ona jakkolwiek zaszkodzić kobiecie w ciąży? Opinie na ten temat są różne, ale większość badań potwierdza, że kofeina spożywana w małych dawkach nie zaburza rozwoju płodu. Ciężarna może więc raczyć się spokojnie dwoma małymi filiżankami kawy każdego dnia, od czasu do czasu próbując zastąpić ją zieloną bądź czerwoną herbatą. Dietę trzeba sobie urozmaicać, aby móc jak najdłużej na niej wytrwać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here