Odwodnienie organizmu jest niebezpieczne zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Warto pamiętać jednak o tym, że u najmłodszych do odwodnienia dochodzi zdecydowanie szybciej, w związku z czym lekceważenie jego objawów może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet zagrażać życiu dziecka.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, dziecko, które wymiotuje lub ma biegunkę, powinno znajdować się pod szczególną opieką rodziców. Staranna obserwacja pomoże dostrzec objawy odwodnienia u dziecka i podjąć właściwe kroki. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Objawy odwodnienia u dziecka

Odwodnienie to nic innego jak nadmierna utrata wody z organizmu, do której dochodzi na skutek wydalania zbyt dużej ilości płynów, co ma miejsce podczas biegunki oraz wymiotów – objawów charakterystycznych dla zatrucia pokarmowego, dolegliwości często występującej u dzieci w okresie wakacyjnym.  Do odwodnienia może dojść także na skutek nadmiernego pocenia połączonego z przyjmowaniem zbyt małej ilości płynów. Ze względu na to, iż dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jak wspomniane wcześniej wymioty i biegunka, najbardziej intensywnie przebiegają u najmłodszych, to właśnie w ich przypadku do odwodnienia dochodzi najszybciej. Zdarza się, że już po kilku godzinach od wystąpienia owych dolegliwości. U dzieci stopień odwodnienia może być zróżnicowany – od lekkiego poprzez umiarkowane aż po odwodnienie ciężkie, zagrażające życiu dziecka.

Do najważniejszych objawów odwodnienia należą:

  • silne pragnienie, sucha śluzówka jamy ustnej (odwodnienie lekkie)
  • przyspieszona akcja serca, ogólne osłabienie (odwodnienie umiarkowane)
  • spadek ciśnienia krwi, zaburzenia pracy mózgu, wyłączanie się kolejnych funkcji życiowych (odwodnienie ciężkie zagrażające życiu dziecka)

Poza nimi u dziecka mogą występować także inne objawy wskazujące na zaburzenie gospodarki wodnej organizmu. Należy do nich między innymi: zmiana widoczna w zachowaniu dziecka – dziecko staje się apatyczne, senne lub rozdrażnione, spada częstotliwość oraz ilość oddawanego moczu, skóra staje się sucha, u starszych dzieci może dojść do zapadnięcia gałek ocznych, u młodszych zaś – zapadnięcie ciemienia.

Objawy odwodnienia u dziecka – nie lekceważ!

Pomimo trwającej wakacyjnej swobody nie warto lekceważyć zarówno samych objawów zatrucia pokarmowego, jak i jego następstw w postaci odwodnienia organizmu. Obydwa rodzaje symptomów mogą bowiem wskazywać na pogorszenie stanu zdrowia dziecka, niekiedy zagrażające jego życiu. W przypadku lekkiego odwodnienia proces powrotu do zdrowia zazwyczaj ogranicza się do podania dziecku płynów nawadniających zawierających odpowiednie stężenie glukozy oraz elektrolitów. Jeśli u dziecka lekarz zdiagnozuje umiarkowane lub ciężkie odwodnienie, konieczna będzie hospitalizacja połączona z nawadnianiem dożylnym.

Warto jednak pamiętać, że to lekarz powinien ocenić poziom odwodnienia dziecka, a także jego ogólny stan zdrowia i na podstawie zebranych wyników podjąć decyzję odnoszącą się do sposobu dalszego postępowania z dzieckiem. Ważne, aby w przypadku zauważenia niepokojących objawów, jak najszybciej zgłosić się do lekarza, nie bagatelizując ich znaczenia. Lekceważenie może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a w skrajnych wypadkach nawet zagrażać życiu dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here