Badania krwi to podstawowa metoda diagnostyki szeregu chorób. To jedno z podstawowych badań, które wykonywane jest najczęściej. Nawet jeśli nie odczuwamy żadnych objawów sugerujących chorobę, warto od czasu do czasu wykonać takie badanie, aby poznać ogólną kondycję naszego organizmu.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/rozmaz-krwi-dla-kogo-badanie-prawidlowo-odczytywac-wyniki/

Rozmaz krwi a morfologia

Morfologia to najczęściej zlecane badanie, które pozwala ocenić stan organizmu i zidentyfikować sygnały świadczące o chorobie. Jeśli niepokoją nas pewne objawy warto to badanie pogłębić poprzez wykonanie rozmazu krwi. Jest to badanie wykonywane pod mikroskopem – w znacznym powiększeniu ocenia się zawartość krwi i analizuje poziom leukocytów. Badanie to pomaga zdiagnozować stan chorobowy niezależnie od jego przyczyny. Dzięki temu, że analizuje się poszczególne populacje leukocytów można rozpoznać przyczynę choroby, jej źródło.

Co oznacza wynik rozmazu krwi

Rozmaz krwi pozwala szczegółowo przeanalizować 5 populacji leukocytów, do których należą: neurocyty, bazofile, eozynofile, monocyty i te najbardziej znane – limfocyty.

Co zatem oznaczają wartości dobiegające od normy w przypadku wszystkich tych rodzajów leukocytów?

Zbyt mała ilośc limfocytów może świadczyć o chorobie wirusowej, a także alergii. Wzrost wywoływany jest również przez stosowane leki m.in. przeciwzapalne, przeciwalergiczne. Z kolei wzrost poziomu limfocytów może świadczyć o poważniejszych chorobach jak gruźlica, ksztusiec, chłoniak czy typowe choroby zakaźne wieku dziecięcego.

W przypadku niskiej liczby neurocytów możemy podejrzewać zakażenie bakteryjne czy grzybicze. Nadmiar neurocytów może natomiast świadczyć o zakażeniu, a także poważniejszych chorobach – nowotworach i zawale.

Bazocyty oceniane sa głównie przy podejrzeniu alergii – w rozmazie daje się wówczas zaobserwować ich znaczny wzrost. Może on również świadczyć o białaczce, a także zaburzeniach w funkcjonowaniu jelit i tarczycy. Zbyt niski poziom bazocytów jest objawem ostrych infekcji i zapalenia płuc.

Podobnie eozynofile w nadmiarze wskazują na alergię, astmę, a także problemy hematologiczne.

Znacznie przekroczona norma monocytów wskazywać może na choroby nowotworowe oraz chorobę Leśniakowskiego – Crohna.

Przeczytaj też: http://www.chainsaw.pl/witaminy-a-ciaza/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here