Dolegliwość refluksowa przełyku, powszechnie nazywana również refluksem żołądkowo-przełykowym czy refluksem żółciowym, to sprawa, jeśli treść żołądkowa wraca do przełyku. W trakcie połykania, dolny zwieracz przełyku (część mięśni umieszczonych w dolnej części) relaksuje się, dopuszczając cieczy spadek do żołądka. Później znów. Się zamyka Gdy dochodzi do rozluźnienia zwieracza w negatywny sposób czy jeżeli jest wycieńczony, to treść żołądkowa może uchylać się do przełyku. Płyn tenże sprawia, iż podrażniona jest jego łagodna błona śluzowa, co w konsekwencji powoduje jej usterki, stan zapalny i często pojawiające się zgagi. W treści pokarmowej zwykle znajdują się kwasy i pepsyna (enzym wpływający na rozkładanie białek), które wykonywane są w żołądku. W cofającym się do przełyku płynie powszechnie spotyka się również żółć. To te konkretne substancje ponoszą odpowiedzialność za wytwarzanie patologicznych zmian w przełyku.

Diagnoza refluksu

Dolegliwość refluksową można niezwykle szybko rozpoznać, wystarczy zwrócić uwagę na odczuwalne sygnały. By natomiast specjalista mógł postawić odpowiednią diagnozę oraz określić stopień wzrostu refluksu, z pewnością zleci wykonanie następnych badań. Zwykle odbywa się testy, które pozwolą określić ilość kwasu zawartego w przełyku. W tym celu składa się cewnik w przełyku oraz podłącza do urządzenia monitorującego. Czasami również testy wykonywane są podczas analizowania endoskopowego. Czasem specjalista może zalecić również prześwietlenia górnej części układu pokarmowego czy biopsję tkanki przełyku.

jak leczyć refluks i mu zapobiegać

Leczenie refluksu

Refluks oraz będące jego pokłosiem zapalenie przełyku to dolegliwości długotrwałe potrzebujące stałej kontroli. Chociażby gdy wskutek zażywanych środków nabłonek przełyku naprawi się, choroba może wrócić w ciągu paru miesięcy. Przy leczeniu refluksu niezwykle istotne jest wykorzystywanie kuracji, ponieważ zmniejsza ryzyko cofania się treści pokarmowej. Cofanie treści pokarmowej najmocniejsze jest w czasu dnia, obarczony zaburzeniem jest w pozycji pionowej. Występuje to większe zagrożenie, iż płyn w efekcie grawitacji wróci do żołądka. Co więcej, w trakcie aktywności systematycznie połykana jest ślina, a każde przełknięcie skłania treść żołądkową do powrotu na swoje miejsce. Nareszcie wchodzący w skład śliny wodorowęglan neutralizuje nacisk kwasów. Dolegliwość refluksowa jest o wiele groźniejsza, jeśli rozwija się jej wysokość w nocy. Wówczas te na treść żołądkową nie oddziałuje siła grawitacji, przełykanie zajmuje się, a ilość produkowanej śliny jest zdecydowanie mniejsza.

Zapobieganie refluksowi

Z pewnością prowadzenie prawidłowego trybie życia pomoże ograniczyć ryzyko zachorowania. Niestety, jednak codzienna dieta w refluksie musi być dosyć restrykcyjna. Należy unikać spożywania artykułów, które będą prowokować zbytnie rozluźnienie mięśni zwieracza przełyku. W tym celu warto zrezygnować z tłustych potraw, czekolady, alkoholu, nikotyny i kofeiny. Do rozdrażnienia błony śluzowej przełyku przyczyniają się również silne przyprawy oraz sosy, napoje gazowane, napoje i owoce cytrusowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here