Nasze babcie nie mogły w ciąży przechodzić pod drabiną, aby dziecko nie było za małe. Nie miały korali, by dziecko nie narodziło się owinięte pępowiną. Dziś już nic z nas wierzy w takie historie. Jednak mitów związanych z ciążą jest całe mnóstwo. Które pewne spośród nich są prawdą a które mogą nam zaszkodzić?

Lampka wina jest doskonała na wszystko

Nic podobnego! Alkohol jest zupełnie zabroniony w czasie ciąży. Że być przyczyną zniszczenia dziecka, w tym opóźnienia umysłowego oraz schorzeń wzrostu a w zachowaniu. Alkohol dochodzi do krwi dziecka i żyje w jego systemie dwa razy dłużej, aniżeli w twoim. Choć drink od czasu do czasu nie musi być szkodliwy, nie ustalono dotąd dozwolonej bezpiecznej liczby. Więc eksperci zakładają, że chociażby najmniejsza ilość alkoholu może wpłynąć negatywnie na dziecko. Nie wierz nikomu, chociażby to był lekarz lub twoi rodzice, kto powie ci, iż lampka wina nie zaszkodzi a drink tylko poprawi ci humor.

Nie można ścinać ani farbować włosów

Prawda, a nie do końca. Co do ścinania, nie ma przeciwwskazań. A z farbowaniem włosów można się wstrzymać w pierwszym trymestrze ciąży, tylko że z całkiem odmiennyc elementów. Elementy zamknięte w farbie potrafią niekorzystnie wpływać na mamę i dziecko zwłaszcza przed zakończeniem pierwszego trymestru ciąży. W przeciągu pierwszych ośmiu tygodni ciąży powstają i rozwijają się wszystkie organy i narządy twojego dziecka, a to jest ostatnie czas zwłaszcza ważny. W późniejszym okresie ciąży lekarze nie widzą przeciwwskazań co do malowania. Natomiast warto zachować ostrożność. Styczność z substancjami chemicznymi, nawet w okresie przed ciążą że być szkodliwe, ponieważ efekt toksyczny może pojawić się dopiero później. Jeśli zdecydujesz się na farbowanie włosów to miej, żeby pomieszczenie podczas malowania było tak dotlenione i żeby opary związków chemicznych nie unosiły się za długo. Na targu są dostępne farby bez amoniaku, które są dużo bezpieczniejsze dla osób w ciąży od dawnych farb.

fakty i mity dotyczące ciąży

W ciąży wcale nie uprawiać sportów

Fałsz! Kobieta w ciąży może spacerować, tańczyć, pływać, uprawiać jogę, jednak winna unikać ryzykownych aktywności takich jak nurkowanie lub jazda na nartach. Lepiej zrezygnować także z treningów takich, w jakich szybko o kontuzje, oraz z ćwiczeń wymagających wielkiego wysiłku fizycznego i tempa. Pamiętaj, ruch jest szczególnie ważny w tym istotnym okresie.

Telefon komórkowy szkodzi dziecku

Nie wiadomo. Jednak ostrożności nigdy dosyć. Ze powodu na wielkie promieniowanie nie noś telefonu za blisko brzucha, nie bądź go w kieszeni. Najlepiej było, gdybyś miała go w torebce lub plecaku. Można także zaopatrzyć się w zestaw słuchawkowy, by nie mieć bezpośredniej styczności z komórką.

Lepiej się nie opalać

Prawda. W ciągu ciąży nie można czerpać z solariów. Kobieta ciężarna nie winna się przegrzewać. Niewskazane jest także ciągłe bycie na cieple. Potrzebne jest wykorzystywanie kosmetyków z wysokim filtrem. Długie kąpiele słoneczne potrafią osłabiać organizm i przyczyniać się do częstszych choroby. W okresie ciąży w efekcie ekspozycji na świetle potrafią zaistnieć przebarwienia skórne spowodowane burzą hormonalną. Takie przebarwienia potrafią jednak zostać na skórze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here