Zakup dywanu, który jest ozdobą wielu mieszkań wydaje się prostą rzeczą. Dopóki jednak nie wejdziemy na stronę sklepu internetowego albo do sklepu stacjonarnego, to nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bogaty wybór panuje na rynku dywanowym.

Połowa sukcesu jest już wtedy, gdy wiemy do jakiego pomieszczenia planujemy zakupić dywan, czy ma on tam pełnić funkcję ozdobną czy praktyczną (na przykład chronić podłogę przed zniszczeniami), czy ma być centralnym elementem pomieszczenia czy tylko być dodatkiem. Poza tym dobrze już przed udaniem się na zakupy wiedzieć ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na dywan. Dzięki temu nie będą nas kusić droższe oferty, a także ułatwimy sprzedawcy doradztwo w konkretnym przedziale cenowym.

Popularne kształty dywanów

Wśród dywanów najbardziej popularnym kształtem, który można spotkać w sklepach są:

– dywany prostokątne,
– dywany kwadratowe,
– dywany owalne,
– dywany okrągłe.

Dywany prostokątne są propozycją wybieraną do każdego rodzaju pomieszczenia: do salonu, do pokoju dziecięcego, do pokoju młodzieżowego, do sypialni, do przedpokoju, a nawet do kuchni czy jadalni. Wymiary tego kształtu dywanu są bardzo różne, na przykład w sklepie dywanywitek.pl znajdują się między innymi: 80×150 cm, 120x180cm, 130×180 cm, 133×190 cm, 160×220 cm, 160×240 cm, 200×290 cm, 200×300 cm, 240×330 cm, 240×340 cm, 300×400 cm. Kwadratowe dywany często mają wymiary: 1,0 m x 1,0 m, 1,2 m x 1,2 m, 2,0 m x 2,0 m, 3,0 m x 3,0 m.

Okrągłe dywany mają wymiary 80×80 cm, 120×120 cm, 140×140 cm, 160x160cm, 200×200 cm, 250×250 cm. Owalne dywany, które często wybierane są do salonu, jadalni lub sypialni, podobnie jak prostokątne kształty mają bardzo bogatą gamę wymiarów.

Jaki wymiar dywanów będzie odpowiedni do naszych pomieszczeń?

Zanim zakupimy dywan, konieczne jest precyzyjne wymierzenie powierzchni pomieszczenia lub innych miejsc, w których chcielibyśmy go umieścić. Obowiązuje zasada, że jeśli chcemy zakupić duży dywan, który ma zająć cały pokój, to idealna odległość między brzegami dywanu a ścianami powinna wynosić co najmniej 90 centymetrów. Dzięki temu swobodnie będzie można używać drzwi znajdujące się na którejkolwiek ze ścian. Dywan, który ma się znaleźć pod stołem z krzesłami będzie mieć idealne wymiary, jeśli zastosujemy zasadę: wymiary stołu plus około 120 centymetrów z każdego boku. Jeśli chodzi o wymiary dywanu pod stolik kawowy to najlepiej żeby cała sofa lub chociaż jej przednie nóżki oraz stolik kawowy mogły się na nim znajdować. W sypialni część osób decyduje się na dywan, tak duży, że stoi na nim całe łóżko. Z dwóch zewnętrznych stron dywan powinien wystawać na tyle, żeby każdy mógł swobodnie postawić na nim stopy, wchodząc lub wychodząc z łóżka. Innym rozwiązaniem jest zakup dwóch lub trzech mniejszych dywaników, które ustawia się z przodu i boków łóżka. Niektórzy twierdzą, że konieczne są dywany do przedpokoju takie jak na dywanywitek. Są to często nie za duże pomieszczenia, a dywan powinien mieć odległość 50 centymetrów od długości korytarza oraz o około 10 centymetrów węższy. Te wszystkie zasady różnic i odległości pokazują, że aby dywan był udanym i praktycznym zakupem, to konieczne jest wcześniejsze dokonanie pomiarów.

Błędy popełniane podczas zakupu dywanów

Jednym z najpoważniejszych błędów podczas zakupu dywanów jest nie wymierzenie pomieszczenia i wielkości dywanu. Okazuje się często, że wymiar, który nam się wydaje, że będzie pasować, niekoniecznie dobrze pasuje w pokoju. Szczególnie istotne jest to z wyborem dywanu pod stół lub pod stolik kawowy. Zbyt mały dywan przy stole z krzesłami sprawi, że za każdym razem, gdy będziemy odsuwać krzesło od stołu, będziemy haczyć o krawędzie dywanu. Mniejszym błędem jest zakup za dużego dywanu pod stół. Podobnie wygląda sprawa z dywanem przy kanapie i stoiku kawowym. Jeśli kupimy za mały dywanik, to przede wszystkim, nie będzie się on ładnie prezentować wizualnie. Dodatkowo niektóre osoby siedząc i odpoczywając, nie wiedzą co robić z nogami i nieświadomie bawią się krawędziami dywanu. Sprawi to, że po jakimś czasie użytkowania, taki dywan będzie miał powywijane brzegi, co z kolei może stanowić niebezpieczeństwo potknięcia się. Z tego względu sprawdza się zasada, że dywan w tym miejscu powinien być takich rozmiarów, żeby chociaż przednie nóżki sofy i fotelów stały na dywanie. Innym błędem jest kupowanie owalnych lub okrągłych dywanów do małych pomieszczeń. Nie jest to dobry wybór z tego względu, że te kształty dywanu jeszcze bardziej optycznie pomniejszą przestrzeń.

Zastanawiając się nad dywanem, oprócz koloru, materiału, wzoru, konieczne jest przeanalizowanie jakich wymiarów potrzebujemy dywan. Zbyt mały może popsuć aranżację wnętrza, zbyt duży może sprawić, że pomieszczenie będzie nieatrakcyjnie wyglądać. Jeśli na przykład mamy ładną, drewnianą podłogę, to za duży dywan przykryje ją całą i nie będziemy mogli cieszyć się jej widokiem. Poza tym okazuje się, że kwestia kształtu dywanu: okrągły, owalny, kwadratowy czy prostokątny, również ma istotne znaczenie. Doświadczenie pokazuje, że jedne dywany optycznie powiększają wnętrze, a inne je zmniejszają. Wybór dywanu nie jest więc tak prostą sprawą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here