Jeśli jesteśmy senni nawet po wypiciu kilku kaw, a dodatkowo problem ten dręczy nas kilka tygodni to koniecznie powinniśmy ustalić przyczynę takiego stanu.

Skąd się bierze?

Hipersomnia jest to nadmierna senność. Wiemy, że może ona być wywołana przez wiele różnych czynników. Najczęściej jednak są to czynniki psychosomatyczne. Zdarza się, że jest ona powodem niewyspania i przemęczenia, jednak może również być objawem poważnych schorzeń. Senność zazwyczaj dokucza na przykład: pacjentom z chorobami tarczycy oraz nerek, diabetykom, osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze oraz z problemem bezdechu sennego.

W przypadku kiedy jest ona bardzo nasilona a dodatkowo pojawiają się omamy i utrata napięcia mięśniowego to mowa o narkolepsji. To zaburzenie snu ma związek z oreksyną a raczej z jej niedoborem. To właśnie ona odpowiada za nasz sen i przebudzenie.

Czy to hipersomnia?

Nadmierna senność występuje wtedy, kiedy przespaliśmy na przykład dziesięć godzin a nadal chce nam się spać. Może być to senność patologiczna.

Nadmierną senność określa się poprzez skalę Epworht. Aby ją określić należy zapoznać się z takimi oto sytuacjami:

– oglądanie telewizji,

– czytanie gazet, książek itp.,

– wizytę w kinie,

– podróż autobusem lub pociągiem,

– relaks na kanapie,

– rozmowa telefoniczna bądź z inną osobą,

– układanie puzzli lub innych układanek,

Posługując się skalą od 0 do 3 musimy przypisać z każdej wyżej każdej z nich możliwość zaśnięcia w trakcie jej wykonywania. O – oznacza „brak szans na zaśnięcie” a 3 – „wysokie szanse na zaśnięcie”. Jeśli suma tych liczb wynik będzie większa niż 15 należy skontaktować się z lekarzem.

nadmierna senność - co może być jej przyczyną

Sen nie zawsze taki dobry!

Rozregulowany sen źle odbija się na naszej kondycji fizycznej jak i psychicznej. Występuje na przykład: rozkojarzenie czy brak skupienia. Mogą być one dla nas groźne na przykład gdy prowadzimy auto.

Osoby z hipersomnią  chorują na zaburzenie procesów przemiany materii czyli na przykład przybierają na wadze czy chorują na cukrzycę.

Jak ochronić się przed nadmierną sennością?

Jeżeli chcemy się więc zabezpieczyć przed napadami senności musimy koniecznie zmienić swój tryb życia. Należy chodzić spać i wstawać codziennie o tych samych porach. Przed położeniem się spać powinniśmy się zrelaksować. Warto jest również wiedzieć, że osoby , które ćwiczą i sporo czasu spędzają na świeżym powietrzu nie mają problemów ze snem.  Następnie warto jest też zająć się naszą dietą, ponieważ  to co jemy ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dodatkowo powinniśmy unikać ciężkostrawnych posiłków i używek. Jeżeli to nie pomoże. Ostatecznie pozostaje nam wizyta u lekarza.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here