Królik domowy to uroczy zwierzak, który może stać się wiernym przyjacielem swojego opiekuna. Kiedy przygarniemy małego, futrzastego pupila, musimy dbać o to, żeby był zdrowy i szczęśliwy. Duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju i normalnego funkcjonowania zwierzaka ma odpowiednia dieta. Co powinien jeść królik? 

Podstawa diety królika 

W naturalnym środowisku głównym pożywieniem królików jest świeża trawa, która dostarcza im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego też dieta domowego zwierzaka powinna opierać się na pełnowartościowym sianku. Najlepszym rozwiązaniem będzie siano suszone w słońcu. Można postawić na pożywienie wzbogacone o aromatyczne zioła, które dodadzą mu znakomitych walorów smakowych oraz pozytywnie wpłyną na proces trawienia. Ciekawym rozwiązaniem są sianka z dodatkiem twardych składników – takich jak korzeń cykorii, korzeń mniszka lekarskiego czy gałązki drzew owocowych. 

W sklepach można znaleźć również gotowe karmy w postaci mieszanek lub granulatów. Takie pożywienie może stanowić ciekawy dodatek do codziennego jadłospisu zwierzęcia. Należy jednak pamiętać, żeby karma dla królika powinna wyróżniać się wysoką jakością. Warto wybierać pożywienie przygotowane ze starannie wyselekcjonowanych, naturalnych składników. 

Królik powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej, czystej wody. Najlepiej sprawdzi się woda źródlana lub kranowa. Nie zaleca się podawania zwierzętom wody mineralnej, mineralizowanej oraz przegotowanej. 

Szeroki wybór smacznych pokarmów dla królików oferuje sklep AquaelZoo. Jego propozycją są wysokojakościowe sianka z różnymi dodatkami, pełnoporcjowe karmy wzbogacone o cenne składniki odżywcze (witaminy, kwasy tłuszczowe Omega-3 i inne) oraz wyśmienite, zdrowe przekąski (np. w formie owocowych kolb), które mogą stanowić ciekawe urozmaicenie króliczej diety.

Jakie warzywa dla królika?

Warzywa to doskonały dodatek w codziennej diecie królika. Pupil chętnie skonsumuje korzeń marchewki, selera czy pietruszki, buraki lub paprykę. Okazjonalnie można podawać mu sałatę rzymską. 

Warzywa to źródło cennych witamin i minerałów. Należy jednak zachować umiar w podawaniu warzyw królikom domowym. Ich zbyt duża ilość w diecie może prowadzić do przerostu zębów i otyłości. Warzywa mogą stanowić maksymalnie 10% dziennego jadłospisu zwierzęcia. Królikom nie powinno podawać się całych warzyw. Nie mogą być one również pokrojone zbyt drobno – żeby zwierzę się nie zakrztusiło.

Błędy w króliczej diecie

Odpowiednia dieta to klucz do pełni zdrowia, sił i dobrego samopoczucia królika. Niestety wokół żywienia tych małych, futrzastych pupili narosło wiele mitów – które mogą być dla nich szkodliwe. Jakich błędów unikać?

Przede wszystkim nie należy podawać zwierzęciu przetworzonego jedzenia przeznaczonego dla ludzi – nawet jeśli bardzo mu smakuje! Spożywanie takich pokarmów przez królika może negatywnie wpływać na jego zdrowie i samopoczucie. Może prowadzić do wielu problemów z żołądkiem, jelitami lub trzustką. 

Kolejna ważna kwestia to podstawa króliczej diety. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jadłospis zwierzaka powinien głównie składać się z wysokojakościowego sianka. Owoce, warzywa czy przysmaki mogą stanowić jedynie niewielką część diety.

Warto dbać również o to, żeby odpowiednio porcjować posiłki, które podajemy królikowi. Pod żadnym pozorem nie można zostawiać mu zbyt dużych ilości jedzenia – a szczególnie warzyw i owoców. Brak kontroli nad karmieniem to najprostsza droga do otyłości, która może być przyczyną wielu schorzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here