Każda kobieta dowiadując się o ciąży, odczuwa sprzeczne uczucia. Towarzyszy jej zarówno radość z powstającego właśnie życia, jak i strach przed poronieniem. Jest to całkowicie normalne zjawisko. Warto jednak wiedzieć więcej na temat – ciąża obumarła – objawy. Z pewnością pozwoli to uspokoić wiele matek i wyjaśnić im mechanizm występowania poronień.
Ciąża obumarła – objawy
Niestety, nie każda ciąża rozwija się prawidłowo, chociaż większość poronień (nawet do 50%) dotyczy kobiet, które jeszcze nie wiedzą o ciąży. Zdarzają się jednak późniejsze poronienia, szczególnie wrażliwym okresem jest czas do 12 tygodnia ciąży. Zwykle są one spowodowane wadami rozwojowymi zarodka, chorobami matki, stosowaniem używek czy nawet przyjmowanymi lekami. We wczesnej ciąży niepokojące mogą być takie objawy jak plamienia lub krwawienie, ustanie nudności, bolesności piersi czy uczucia zmęczenia, które towarzyszyło kobiecie od początku ciąży. Niepokojący jest także brak przyrostu masy ciała i objętości brzucha wraz z rozwojem ciąży, a po 21 tygodni brak odczuwalnych ruchów płodu. Wszystkie niepokojące objawy odczuwane przez ciężarną są wskazaniem do wizyty u lekarza ginekologa.
Jak diagnozuje się ciążę obumarłą?
Jednoznaczną diagnozę może dać tylko lekarz ginekolog, na podstawie badania USG na którym nie widać czynności serca płodu. Dla pewności badanie powinno się powtórzyć za jakiś czas, by wykluczyć pomyłkę. W przypadku wczesnej ciąży, bijące serduszko na obrazie USG może pojawić się dosłownie z dnia na dzień. Warto również wykonać badanie poziomu hormonu HCG, który przy obumarciu płodu przestaje prawidłowo przyrastać, a następnie zaczyna maleć.
Jak postępuje się, gdy ciąża przestała się rozwijać?
Gdy diagnostyka jednoznacznie wskazuje na nieprawidłowy rozwój ciąży i zahamowanie wzrostu zarodka lub płodu, lekarz ginekolog musi wprowadzić określone postępowanie. Wiele poronień kończy się samoistnym wydaleniem martwej ciąży. W przypadku tzw. poronienia zatrzymanego, należy wywołać oczyszczenie macicy farmakologicznie (w pierwszym trymestrze za pomocą prostaglandyny), często wymagane jest także łyżeczkowanie, które oczyszcza macicę z resztek, mogących nawet zagrażać życiu matki. W przypadku bardziej zaawansowanej ciąży lekarze mogą wywołać poród za pomocą podania oksytocyny. Jest to jednak traumatyczne wydarzenie dla kobiety, która odczuwając normalne skurcze porodowe, musi urodzić martwe dziecko.