Polowanie stawia niemałe wymagania przed swoimi adeptami. Przede wszystkim, wymaga odpowiednich przygotowań w zakresie sprzętu, wyposażenia i ubioru. Ważne są nie tylko kurtka, spodnie i nakrycie głowy, ale również obuwie, które powinno zostać dostosowane do warunków, w których polowanie będzie przebiegać. Poniżej udzielamy kilku porad skierowanych do osób przygotowujących się do zakupu specjalistycznego obuwia myśliwskiego. Podpowiemy – jakie rodzaje butów warto wybrać, na jakie parametry zwrócić uwagę oraz dlaczego obuwie jest tak ważne w czasie polowania.

Buty butom nierówne – czyli o najważniejszych cechach butów dla myśliwych

Buty używane przez myśliwych powinny być wytrzymałe, solidnie wykonane oraz odporne na różne oddziaływania. Powinny być także stabilne, utrzymywać stopę i kostkę w wygodnej pozycji oraz łagodzić dyskomfort powstający w czasie wielogodzinnego marszu. Odpowiednio dobrane buty sprawią, że będziesz się mniej przemęczał w czasie pokonywania trasy pieszo, a stopa nie ulegnie wyziębieniu.

Jakie są najważniejsze spawy w czasie wyboru butów myśliwskich? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na materiały wykorzystane do produkcji podeszwy oraz na jej konstrukcję. Powinna zapewniać odpowiednią przyczepność do podłoża oraz być dostosowana do pory roku, w której będziesz ich używał.

Rodzaj wiązania również jest ważny. Sznurówki powinny być wykonane z materiałów anty-poślizgowych (co będzie uniemożliwiało ich samoczynne rozwiązanie).

Również pozostała część buta jest ważna – wykorzystany materiał i sposób jego obszycia. Często wybierane są buty z cholewą skórzaną (szczególnie popularną odmianą jest skóra nubuku). Liczy się także obecność dodatkowych warstw izolujących. Odporność na wilgoć to oczywiście podstawa – bez odpowiedniej warstwy izolującej buty dla myśliwych nie będą nadawać się do użytkowania. Ważna jest także izolacja termiczna – zwłaszcza w obuwiu zimowym. Gruba warstwa wełny świetnie poradzi sobie z zatrzymaniem ciepła w twoim organizmie. Warto pamiętać, że to właśnie przez stopy ucieka znaczna cześć ciepła zgromadzonego w ludzkim ciele.

Ponadto, warto zwrócić uwagę na rodzaj wkładki zastosowanej w obuwiu. Znajdziesz modele wyposażone w specjalne wkładki antygrzybiczne, antybakteryjne oraz inne. Chronią one stopy przed wpływem szkodliwych drobnoustrojów, które w zmieniających się warunkach mogłyby zaatakować powierzchnię twojej skóry.

Rodzaje butów na polowanie – przegląd najpopularniejszych kategorii

Buty trekkingowe, czyli przeznaczone do wypraw w góry i na łono natury, znajdują także zastosowanie w myślistwie. Są to buty wytrzymałe, mocno stabilizujące stopę oraz odporne na zewnętrzne oddziaływania. Buty trekkingowe sprawdzają się przy różnych formach aktywności, różnej prędkości poruszania się oraz w czasie wypraw trwających nawet kilka dni.

Kalosze i gumowce dla myśliwych to wybór osób, które planują polować na zwierzynę wodną lub ptactwo. Brodzenie w zbiornikach wodnych, przedzieranie się przez podmokłe tereny i bagna – to zadanie, z którymi idealnie poradzą sobie dobrze dobrane gumowce.

Spodniobuty to rozwiązanie gwarantujące wysoki poziom izolacji. Są chętnie wybierane przez osoby, które planują przez długi czas być wystawionym na działanie wilgoci. Jest to połączenie obuwia i spodni typu „ogrodniczki” – są wysokie, wyposażone w stabilizujące szelki i w pełni nieprzemakalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here