W obecnych czasach trudno o dobrą i pouczającą bajkę czy piosenkę dla naszych dzieci. W telewizji, o ile jeszcze bajki dla dzieci w wieku do czterech lat są raczej bezpieczne dla ich rozwoju to na te dla starszych dzieci warto uważać. Często rodzice włączają dziecku telewizor i wierzą, że bajka, którą będzie ono oglądać nie wpłynie negatywnie na jego rozwój, a wręcz, że będzie ona je edukować. Nic bardziej mylnego. Dzisiejsze bajki i piosenki dla dzieci, choć w mniejszości, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, ucząc przemocy i niewłaściwego zachowania wśród rówieśników. Dlatego należy dołożyć starać, aby wybrać treści odpowiednie dla naszych dzieci

Skutki długotrwałego oglądania telewizji

bajki i piosenki dla dzieciPoza tym dowiedziono, że długotrwałe oglądanie telewizji wywołuje podobne objawy jak zaburzenie rozwoju jakim jest autyzm. Długotrwałe przesiadywanie przed telewizorem czy tabletem znacznie opóźnia, a nawet wstrzymuje rozwój mowy. Coraz więcej trzylatków nie potrafi mówić. Inaczej sprawa się ma, jeśli chodzi o piosenki dla dzieci. Istnieją takie przypadki, kiedy rodzice pozwalają swym pociechom słuchać, a co gorsza oglądać teledyski do piosenek przeznaczonych dla dorosłych. Każdy doskonale wie jakie są ich treści. O klip nie przesycony erotyzmem, w mniejszym lub większym stopniu, dziś jest naprawdę trudno. Trzyletnie dziecko podśpiewujące piosenki disco polo budzi podziw i radość mamy i taty. Czy słusznie? Czy nie lepiej postarać się o to by bajki, które ogląda i piosenki, które śpiewa nasze dziecko były odpowiednie do jego wieku? Kochani rodzice istnieją jeszcze bajki i piosenki dla dzieci, które uczą i sprawiają, że świat malucha staje się radosny i kolorowy.

Bajki i piosenki dla dzieci

O ile dziecko do drugiego roku życia nie powinno w ogóle oglądać telewizji ponieważ nie rozumie co się w niej dzieje nawet jeśli chodzi o bajki dla najmłodszych, to dwu i pół latkowi możemy pozwolić na dziesięciominutową kreskówkę, której bohaterami są zwierzęta lub małe dzieci. Trzylatek jednorazowo nie powinien siedzieć, wpatrzony w ekran, dłużej niż 15 minut. Bajka powinna mieć charakter spokojny, bez dynamicznych scen. Dzieci w tym wieku mają już swoich ulubionych bohaterów. Możemy pozwolić mu na oglądanie bajek z nimi w roli głównej. Warto jednak obejrzeć z nim kreskówkę i rozmawiać w międzyczasie o tym, co się przed chwilą w niej wydarzyło, opisywać postaci w niej występujące i zachęcić dziecko do tego, żeby samo także mówiło o wydarzeniach, które mają miejsce. Np. można zapytać: jakiego koloru jest misio? Jak myślisz, co zrobi teraz dziewczynka? itd. Dziecko pozostawione samo sobie przed telewizorem tak bardzo skupia na nim swoje myśli, że po jego wyłączeniu jest najnormalniej w świecie zmęczone intelektualnie. Może wykazywać oznaki zniecierpliwienia, rozdrażnienia i być apatyczne.

Jakie programy dziecko może oglądać w telewizji?

bajki i piosenki dla dzieciDo czasu, kiedy dziecko pójdzie do szkoły możemy mu pozwolić na jednorazowe oglądanie telewizji nie dłużej niż 20 minut. Niech to będą bajki o zwierzątkach, które zna np. z zoo. Rezygnujmy z takich, które przedstawiają potworki. Niech będzie w nich jak najwięcej normalności. Zachęcam do włączania dziecku programów uczących kreatywności. Dzieci zaczerpną z nich pomysły na prace plastyczne i techniczne różnego rodzaju, które będą mogły wcielić następnie w życie. Są programy, w których krok po kroku pokazuje się jak samodzielnie wykonać np. Świętego Mikołaja z kartonu po rolce od papieru toaletowego i bibuły. Dzieci uwielbiają takie zabawy, a rodzicom często brakuję na nie pomysłów.
Programy w których jest mnóstwo piosenek dla dzieci również wpłyną pozytywnie na rozwój malucha. W klipie do takiej piosenki często jest możliwość, żeby dziecko naśladowało tam tańczące dzieci i ruch połączony z oglądaniem telewizji gotowy. Piosenki które są przeznaczone dla najmłodszych znajdziemy również w internecie. Możemy się przy nich bawić całą rodziną. Łatwo wpadają w ucho więc dzieci z łatwością zapamiętają ich tekst co będzie świetnym treningiem dla ich pamięci.

Programy niewskazane dla dzieci

Dziecku, które rozpocznie naukę w szkole, a często nawet młodsze, które chodzi do przedszkola, trudno jest wskazać bajki, które powinno oglądać a które nie. Malec ma już wielu kolegów i koleżanek, które oglądają przeróżne programy i on też chciałby się podzielić z rówieśnikami wrażeniami widzianej wczoraj wieczorem bajki czy serialu dla najmłodszych. Warto zapoznać się z ich treścią przed pozwoleniem mu na to, bo o ile bajki i piosenki dla dzieci są w większości bezpieczne, to dzieci w wieku szkolnym są już narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Szczególnie jeśli chodzi o przemoc, która może się pojawiać w oglądanych przez nich, popularnych produkcjach. Jeśli mamy jakiekolwiek zastrzeżenia odnośnie tych bajek poprośmy dziecko, by ich nie oglądało.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here