Od wielu lat zauważamy kryzys państwowego systemu emerytalnego. Wielu polityków (szczególnie z prawej strony sceny politycznej) wieszczy w najbliższych latach upadek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to realna perspektywa gdyż instytucja ta jest ogromnie zadłużona i nie ma skutecznych mechanizmów zabezpieczających przyszłych emerytów.
W tym artykule opiszę jak samodzielnie ‚oszczędzać na emeryturę odkładając na nią niezależnie od ZUS-u.
Jak działa PPK?
Pierwszym sposobem na oszczędzanie długoterminowe na emeryturę jest wdrażany obecnie system Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wielu zdziwionych czytelników zapyta z pewnością jak działa PPK?
System wdrażany jest przez premiera i panią minister finansów od połowy zeszłego roku i ma załatać lukę powstałą po likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. System ma za zadanie oszczędzanie na emeryturę poprzez odprowadzanie przez pracownika części zarobków do omawianego systemu. Różnicą między dawnymi Otwartymi Funduszami Emerytalnymi a obecnym systemem Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie to, że w PPK pieniądze będą prywatną własnością odkładającej je osoby i można będzie wybrać ich część jeszcze przed emeryturą wycofując się z systemu. Będzie on więc dobrowolny.
Wypłaty z systemu
W przypadku nie wycofania się z systemu w terminie wcześniejszym projekt ustawy o PPK zakłada dwie opcje wypłaty. Jedna z nich realizowana będzie w stu procentach po osiągnięciu sześćdziesiątego roku życia. Jeżeli ktoś nie wybierze tej opcji będzie miał możliwość wybrania jednorazowo dwudziestu pięciu procent całej sumy a następnie pozostałych siedemdziesięciu pięciu procent rozłożonych w miesięcznych ratach przez przynajmniej 10 lat. Omawiany pomysł jest sposobem zaczerpniętym z wzorców Europy zachodniej. Podobne systemy mają u siebie takie państwa jak Holandia, Wielka Brytania czy Irlandia. Jeżeli więc w innych krajach emeryci chwalą sobie wyżej wymieniony system i działa on skutecznie, dlaczego i u nas nie wdrożyć podobnego…
Oszczędzaj samodzielnie!
Oczywiście oprócz państwowych rozwiązań dobrą metodą jest samodzielne oszczędzanie długoterminowe na emeryturę.
Najpopularniejszą metodą stosowaną przez wielu Polaków są lokaty bankowe. Najlepsze do oszczędzania na emeryturę byłyby wieloletnie lokaty z dużym oprocentowaniem. Jednakże napotyka się tu kilka poważnych problemów.
Po pierwsze od kilku lat banki stopniowo wycofują możliwość wysokoprocentowych lokat jako niekorzystnych i mało dla nich wartościowych. W obecnym systemie bankowym opartym na kredycie, jedynie dwa banki oferują lokaty na czas dłuższy niż pięć lat. Są to jednak lokaty o niewielkim procencie.
Drugim problemem przy oszczędzaniu na lokacie jest inflacja. Malejąca wartość pieniądza sprawia, że po kilku latach pomimo rosnącego procentu nasze oszczędności mogą być mniej warte niż w chwili kiedy umieszczamy je na lokacie. Mimo tych wszystkich wad lokata – jako najpopularniejszy środek oszczędzania – jest wciąż chętnie wybierana jako metoda odkładania pieniędzy na emeryturę.