Podstawową funkcją magazynu jest przechowywanie towarów. Dzięki odpowiednio dobranym regałom magazynowym można w komfortowy i bezpieczny sposób składować produkty spożywcze, narzędzia, sprzęty i różnego rodzaju inne akcesoria.

Właściwy wybór regałów magazynowych pomoże w przyszłości zaoszczędzić sporo kosztów i kłopotów. To od regałów magazynowych zależy organizacja pracy w magazynie.

Wybór odpowiedniego regału magazynowego przede wszystkim zależy od towarów, które będą przechowywane w magazynie, od ich gabarytów. Wiele zależy też od powierzchni magazynu.

Rodzaje i przeznaczenie regałów magazynowych

Główne rodzaje regałów magazynowych to: regały półkowe, regały paletowe, regały wysokiego składowania, regały wspornikowe, regały wjezdne, regały przepływowe.

Regały półkowe to zazwyczaj konstrukcje niskie, obsługiwane ręcznie. Regały półkowe wykorzystuje się do składowania ładunków małogabarytowych. Znajdują zastosowanie głównie w magazynach o niewielkiej powierzchni. To najpopularniejszy rodzaj regałów wybieranych do magazynów, hurtowni, sklepów. Są obsługiwane ręcznie.

Regały paletowe są przeznaczone do przechowywania produktów składowanych na paletach. Są to regały o prostej konstrukcji, ich zaletą jest stosunkowo niska cena oraz wytrzymała konstrukcja. Regały paletowe umożliwiają bezpośredni dostęp do wszystkich towarów. To uniwersalne regały znajdujące zastosowanie w wielu firmach.

Regały wysokiego składowania to regały do magazynów, w których towar składowany jest na wysokości nawet kilkunastu metrów. Regały wspornikowe są przeznaczone do magazynowania elementów długich – rur, blach, belek, płyt stolarskich, itp.

Regały wjezdne pozwalają maksymalnie wykorzystać powierzchnię magazynu. Wózki widłowe mogą swobodnie wjeżdżać w głąb regałów i umieszczać towar w wyznaczonych miejscach. Tego typu regały sprawdzają się w magazynach w których towar przechowywany jest stosunkowo krótko.

Regały przepływowe stanowią nowoczesne rozwiązanie i alternatywę dla regałów wjezdnych. To doskonałe rozwiązanie w magazynowaniu artykułów spożywczych, chemicznych, farmaceutycznych, czyli takich, które składowane są dość krótko w magazynie.

W przypadku magazynu o niewielkiej powierzchni warto wybrać antresole magazynowe. To wielokondygnacyjne konstrukcje składające się z podestów i półek oraz z klatki schodowej, która umożliwia dotarcie na wszystkie poziomy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here