Jeśli regularnie ćwiczysz na siłowni bądź przejawiasz inną intensywną aktywność fizyczną, tracisz mnóstwo energii. Aby zbilansować straty w organizmie musisz dostarczyć mu odpowiednie makroskładniki, witaminy, minerały i substancje budulcowe. Nie wszystkie znajdują się w żywności. Niekiedy będziemy musieli dostarczyć je z zewnątrz. Suplementy diety dla sportowców są obecnie powszechnie dostępne w wielu sklepach sportowych. W tym artykule przekażemy kilka najważniejszych zasad związanych z ich stosowaniem. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą zanim rozpoczniemy suplementacje diety.

Suplementy diety dla sportowców – Czy są potrzebne

Suplementy powinniśmy stosować wtedy gdy sami zauważymy, że nasz organizm potrzebuje więcej energii i nie potrafimy jej dostarczyć w codziennych posiłkach. W żadnych wypadku nie powinniśmy się kierować modą bądź wskazówkami kolegów z siłowni. Decyzja o rozpoczęciu suplementacji musi być związana tylko i w wyłącznie z zapotrzebowaniem własnego organizmu.

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne. Może być tak, że prowadząc intensywne życie zawodowe i ćwicząc na siłowni nie możemy nadążyć z regularnym spożywaniem pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia. Zdajemy sobie wtedy sprawę że nasze posiłki nie dostarczają wszystkich niezbędnych składników do odpowiedniej regeneracji po-treningowej. Musimy wtedy „sztucznie” nadrabiać niedobory substancji odżywczych w organizmie.

Istnieją także suplementy przydatne w przypadkach gdy odpowiednio się odżywiamy, lecz chcemy dodatkowo wspomóc nasz organizm w niektórych aspektach. Na przykład zwiększyć wytrzymałość, siłę bądź szybkość. Pamiętajmy jednak, że to właściwa dieta jest podstawą w każdym programie treningowym. Suplementacja może być jedynie dodatkiem uzupełniającym.

Kreatyna – Najpopularniejszy suplement

Chyba najpopularniejszym suplementem będącym niemal synonimem odżywek dla sportowców jest kreatyna. Jest to aminokwas, który naturalnie występuje w organizmie. Jednak gdy przyjmujemy ją dodatkowo jako suplement diety zwiększamy naszą energię i wytrzymałość. Pobudzamy tym samym ciało do bardziej zintensyfikowanej pracy. Efektem, przy jednoczesnych ćwiczeniach fizycznych, będzie zwiększony przyrost masy mięśniowej.

Pamiętajmy jednak o środkach bezpieczeństwa. Podczas stosowania kreatyny musimy zwiększyć ilość przyjmowanej wody gdyż powoduje ona szybsze odwodnienie organizmu. Nie można także kreatyny nadużywać. Grozi to w najlepszym przypadku. bólami żołądka i biegunką.

Wszelkie suplementy diety dla sportowców a szczególnie kreatynę powinniśmy stosować po konsultacji ze specjalistką. I pamiętajmy, że nic nie zastąpi ciężkich i intensywnych ćwiczeń fizycznych. Suplementy mogą tylko wspomóc organizm przy budowaniu mięśni, nigdy nie zastąpią prawdziwych wizyt na siłowni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here