Bezpieczeństwo dziecka to podstawa. W końcu, czy istnieje dla rodzica większy skarb, niż własny potomek. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego fotelika samochodowego. Powinien on zapewnić bezpieczną jazdę, a w razie niebezpieczeństwa chronić dziecko. Oczywiście powinien również zapewniać komfortową podróż.

Fotelik samochodowy dla dziecka – jaki wybrać?

Foteliki samochodowe, które są montowane tyłem do kierunku jazdy są zdecydowanie bezpieczniejsze. Świetnie chronią kręgosłup i wszystkie kręgi szyjne. Zatem należy, jak najdłużej przewozić tak dziecko. Pomimo tego, że polskie prawo nie zabrania przewożenia dziecka na przednim siedzeniu, to warto z tego zrezygnować, gdyż tylna kanapa daje zdecydowanie większe bezpieczeństwo i ochronę. Foteliki samochodowe mogą być również montowane przodem do kierunku jazdy, są one jednak mniej bezpieczne szczególnie dla bardzo małych dzieci. Jednak już po ukończeniu roku można je wybrać. Oczywiście istotne znaczenie mają atesty bezpieczeństwa i testy, jakim zostały poddane foteliki samochodowe.

Fotelik samochodowy dla dziecka – bezpieczeństwo jest najważniejsze

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka warto zdecydować się na zakup nowego, gdyż foteliki samochodowe mają też swój termin przydatności. Na takim zakupie absolutnie nie można oszczędzać, zatem warto wybierać najwyższej jakości modele. Na samym początku należy zwrócić uwagę, że fotelik samochodowy jest po to, aby zapewnić ochronę, a nie dlatego, aby uniknąć mandatu. Niezależnie, czy podróż samochodem będzie trwała tylko kilka minut, czy też godzin, fotelik dla dziecka jest obowiązkowy. Zatem warto postawić tutaj na renomowane firmy, a nie decydować się na zakup fotelika samochodowego w supermarkecie. Warto przede wszystkim, sprawdzić jaką ocenę dany fotelik dla dziecka otrzymał w testach ADAC. Istotne znacznie mają crash testy, gdzie ocenia się bezpieczeństwo fotelika, ale również jego ergonomię. Tutaj symuluje się zderzenia czołowe, ale również zderzenia boczne. W testach sprawdzany jest też przebieg pasów bezpieczeństwa przez tułów dziecka i wpływ na kręgosłup. Testy ADAC to także sprawdzenie materiału, czy nie zawiera żadnych szkodliwych składników np. ftalanów.

Fotelik samochodowy dla dziecka – musi być dostosowany do jego wagi

O ile kupowanie za dużej kurtki, czy spodni dziecku, nie niesie za sobą jakiś specjalnych i negatywnych konsekwencji, tak w przypadku fotelików samochodowych jest to naganne. Kupowanie nieodpowiedniego i nie dopasowanego fotelika sprowadza realne zagrożenie na dziecko. Dlatego należy dopasować fotelik, do wagi dziecka. Istotne znaczenie ma również montaż. Foteliki samochodowe mogą być montowane na specjalne ISO Fixture, bądź też przymocowane pasami bezpieczeństwa. Pomimo, że ta druga opcja jest dozwolona, to należy z niej zrezygnować.

Niezastąpiony fotelik dla dziecka – czy taki istnieje?

Dobrze dobrany fotelik do wagi dziecka oraz odpowiednio zamontowany zapewnia duże bezpieczeństwo. Istotne znaczenie ma tutaj również ilość gwiazdek, jaką dany model otrzymał w testach ADAC. Oczywiście im więcej, tym lepiej. Zatem taki fotelik powinien chronić zarówno głowę, jak i kręgosłup dziecka oraz amortyzować uderzenie, niezależnie, czy jest ono czołowe, czy boczne. Kluczowe znaczenie mają również pasy bezpieczeństwa. Warto dodatkowo pamiętać, że należy, jak najdłużej przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Przed zakupem trzeba jeszcze sprawdzić, czy fotelik samochodowy dla dziecka ma pomarańczową naklejkę z z certyfikatem i-Size R 129 lub ECE R44/04. Niezastąpiony fotelik dla dziecka powinien też zapewnić mu komfortową jazdę, dziecku powinno w nim być wygodnie. Warto, aby siedzenie było rozkładane do pozycji umożliwiającej sen. Równie ważny jest zagłówek, który również powinien być regulowany.

Jeżeli fotelik dla dziecka spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i jakości, trzeba też sprawdzić jego montaż. Na samym końcu warto jeszcze zwrócić uwagę, czy można prać tapicerkę, gdyż jak wiadomo dzieci brudzą nie tylko siebie, ale również wszystko co jest dookoła nich. Oczywiście materiał powinien zapewniać komfortowe siedzenie, a jednocześnie pozwalać skórze oddychać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here