Występowanie ciąży pozamacicznej nie daje początkowo żadnych sygnałów. Kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka i w pierwszych dniach wszystko wygląda zupełnie normalnie. Dopiero po pewnym czasie występują objawy, które coraz mocniej wskazują na to, że zarodek zagnieździł się nieprawidłowo.

Ciąża ektopowa – przyczyny

Ciąża pozamaciczna (czyli ektopowa) dotyczy sytuacji, gdy zapłodnione jajeczko zatrzymuje się nie w macicy, ale poza nią. W 98% przypadków miejscem takim jest jajowód, zdecydowanie rzadziej jajnik lub jama brzuszna. Ciaza pozamaciczna statystycznie zdarza się raz na sto ciąż. Specjaliści wymieniają tu kilka przyczyn. Są to przede wszystkim zapalenia narządów układu rozrodczego, uszkodzenia w obrębie jajników bądź jajowodów (np. podczas podwiązywania), zabiegi operacyjne tych okolic, kilkukrotne usuwanie ciąży w przeszłości. Do ciąży ektopowej przyczynia się również wiek pacjentki, choroby (m.in. endometrioza) oraz stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub wkładek domacicznych.

Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną?

Ciąża pozamaciczna nie zawsze daje się szybko zdiagnozować. W celu rozpoznania jej, wykonuje się test krwi lub badanie USG (a często obie metody jednocześnie). Jeśli chodzi o typowe objawy, zwykle zaczynają się od bólu w podbrzuszu – ma on charakter ostrego, uciążliwego kłucia. W drugim miesiącu ciąży pojawiają się krwawienia. Mogą mieć one postać wewnętrznych krwotoków, kończących się wstrząsem. Dochodzi do pęknięć jajowodu, gwałtownego pogorszenia samopoczucia, zasłabnięcia, wymiotów. Powierzchnia skóry staje się wilgotniejsza i chłodniejsza, serce szybciej pracuje. Kobieta może odczuwać również częstszą potrzebę oddawania stolca i moczu.

Skutki ciąży pozamacicznej

Ciąża ektopowa z towarzyszącym jej krwotokiem to sytuacja bardzo niebezpieczna dla kobiety. Warto unikać takich sytuacji poprzez przeprowadzanie badań diagnostycznych. Wówczas istnieje szansa na zoperowanie pacjentki nim dojdzie do groźnego pęknięcia jajowodu. W niektórych przypadkach ciaza pozamaciczna zanika samoistnie poprzez wchłanianie się lub można zakończyć ją przy wykorzystaniu środków farmakologicznych. Jeśli jednak jajowód pęknie i trzeba wykonać zabieg laparoskopowy, następuje usunięcie tej części. Kobieta mimo to pozostaje płodna i wciąż może rodzić dzieci. Ciąża pozamaciczna wymaga oczywiście stałej kontroli specjalisty.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here