Kiedy stosuje się pieluchy dla dorosłych? Mimo że słowo „pieluchy” budzi skojarzenia głównie z niemowlętami, tego typu produkty przydadzą się również w starszym wieku. Oto najważniejsze informacje na temat tych niezwykle przydatnych środków higieny osobistej.
Nietrzymanie moczu – to częstsze, niż mogłoby się wydawać
Nietrzymanie moczu to przypadłość, która dotyka wielu osób – nie tylko tych w podeszłym wieku, lecz także nieco młodszych. Czasem są to stany przewlekłe, spowodowane poważnymi chorobami (m.in. stwardnieniem rozsianym czy udarem mózgu), a niekiedy są to jedynie epizody wywołane na przykład wypadkami czy też operacjami. Warto przy tym zaznaczyć, że występowanie problemu jest częstsze wśród kobiet, zwłaszcza po ciąży lub w okresie menopauzy. Osoby dotknięte tą dolegliwością odczuwają dyskomfort, a często także pewien poziom wstydu, co może utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Aby sprostać temu problemowi, warto sprawdzić m.in. ofertę firmy TENA – to producent, który od lat udostępnia specjalistyczne środki chłonne.
Do czego służą pieluchy dla dorosłych?
Pieluchy dla dorosłych to produkty higieniczne, które mają za zadanie zbierać wilgoć, zmniejszać poczucie dyskomfortu oraz neutralizować nieprzyjemny zapach związany z nietrzymaniem moczu. Mogą być używane w dowolnym wieku, jednak najczęściej korzystają z nich osoby starsze. Poleca się je w szczególności pacjentom, którzy wskutek choroby są unieruchomieni i większość dnia spędzają w łóżku. Stosowanie tego typu produktów jest niekiedy niezbędne, by zapewnić odpowiedni komfort i umożliwić zadbanie o higienę nawet przy problemach z nietrzymaniem moczu. Pieluchy dla dorosłych chronią pacjenta, zmniejszając uciążliwe uczucie wywoływane przez pojawianie się wilgoci na skórze, a także zabezpieczają ubrania czy pościel przed zabrudzeniem.
Jak wybrać odpowiednie środki chłonne?
Oprócz pieluch dla dorosłych, nazywanych także pieluchomajtkami, można postawić również na podpaski urologiczne czy majtki chłonne. Każdy z tych produktów ma nieco inne zastosowanie – ich wykorzystanie zależy przede wszystkim od stopnia nietrzymania moczu. Pieluchomajtki zapewniają najwyższy poziom chłonności, dzięki czemu idealnie nadają się dla pacjentów dotkniętych przez ciężką formę tej dolegliwości. Podpaski i majtki będą z kolei właściwym wyborem przy mniejszej skali problemu.
Pieluchy dla dorosłych dostępne są w różnych rozmiarach oznaczonych zazwyczaj za pomocą liter S, M, L oraz XL. Dobór właściwego wariantu jest bardzo ważny – aby tego dokonać, należy zmierzyć obwód bioder i talii, a następnie wybrać właściwą opcję według tabeli producenta. To istotny parametr, który pozwoli zachować pełen komfort oraz pełną efektywność wybranych produktów. Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże pieluchomajtki nie będą w stanie skutecznie spełnić swojego zadania. Przed zakupem warto skonsultować się z lekarzem – w zależności od postawionej diagnozy możemy mieć opcję skorzystania z refundacji na pieluchy dla dorosłych i inne środki chłonne.