Vat czyli podatek od wartości dodanej to najbardziej dochodowy podatek w budżecie państwa. Płacony jest on zarówno przez osoby prywatne, codziennie w postaci wartości ukrytej w cenach zakupu poszczególnych produktów oraz przedsiębiorców również na zasadzie kupna materiałów, towarów i dóbr. Jednak w przypadku firm podatek ten podzielony jest na dwa obszary – podatek należny i podatek naliczony. Ponadto w ramach różnych wydatków przedsiębiorcy mają możliwość jego odliczenia, w całości lub częściowo. Dziś właśnie o tym drugim.

Niezwykle popularną kwestią jest ponoszenie i odliczanie podatku VAT od samochodów i wydatków samochodowych, takich jak benzyna, olej opałowy czy naprawy, należących i wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej. Dziś już praktycznie każdy przedsiębiorca posiada takie auto, konieczne jest więc zdecydowanie i przestrzeganie obowiązków narzuconych nam przy danym sposobie odliczenia. A są one dwa. Pierwszy to pełne odliczenie Vat w 100 %, drugie jedynie w 50%. O ile to pierwsze jest często bardziej korzystne dla firm, to drugie jest częściej wykorzystywane ze względu na prostotę jego wykonania. Co to oznacza?

W przypadku odliczenia częściowego, w 50%, wystarczy, że samochód będzie wykorzystywany w sposób mieszany czyli zarówno na potrzeby działalności gospodarczej jak i na potrzeby prywatne. W drugim przypadku możliwe jest użytkowanie pojazdu tylko w celach służbowych. I nie wystarczy tu zwykłe oświadczenie przedsiębiorcy. Należy spełnić szereg warunków, które poświadczać będą, że tak jest. Należą do nich:

– zgłoszenie w urzędzie jako pojazd służbowy;
– prowadzenie tzw. kilometrówki;
– utworzenie regulaminu użytkowania samochodu w firmie.

Jak widać utrudnienia te zniechęcają przedsiębiorców do skorzystania z tej formy odliczenia. Należy jednak mieć na uwadze, że możliwość odliczenia 50% vat jest możliwa jedynie w przypadku samochodów osobowych. Wszystkie samochody ciężarowe użytkowane w firmie, zgodnie z ustawą o vat, zobowiązane są do odliczenia wydatków na ich zakup i użytkowanie w wysokości 100%.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here