Czy zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych jest trudne? Wydaje się tak tylko osobom, które nigdy same tego nie próbowały. Opór przed dotknięciem palcem powierzchni oka, o którym najczęściej wspominają, ma raczej podłoże psychologiczne. Warto wiedzieć, że jednym z etapów wizyty u okulisty lub optometrysty, który dopasowuje soczewki kontaktowe do naszej wady wzroku, jest przymierzanie próbnie dobranej ich pary, co pozwala jednocześnie pod opieką specjalisty poznać wszystkie tajniki zakładania i zdejmowania soczewek. Na wszelki wypadek jednak marka Acuvue przypomina o kolejnych etapach przygotowania się do zdjęcia soczewek i samego procesu ich wyjmowania z oczu.

Dbałość o higienę

Każde zakładanie i zdejmowanie soczewek powinno zostać poprzedzone starannym myciem rąk. Oczy są szczególnie wrażliwymi częściami naszego ciała, a na rękach z kolei możemy najłatwiej przenosić ogromne ilości bakterii i zarazków, które są odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych. Przystępując do zakładania lub zdejmowania soczewek zacznij od umycia dłoni, najlepiej delikatnym, bezzapachowym mydłem, opłukania ich ciepłą wodą i wytarcia w ręcznik, który nie pozostawi na skórze strzępków tkaniny. Dopiero wtedy w całkowicie bezpieczny sposób możesz zająć się zdejmowaniem soczewek – więcej informacji na: https://www.acuvue.pl/noszenie-pielegnacja-soczewek/zakladanie-i-zdejmowanie-soczewek

Proces zdejmowania soczewek kontaktowych

Zdejmowanie i zakładanie soczewek kontaktowych warto zawsze rozpoczynać od tego samego oka – najczęściej prawego – aby nie pomylić szkieł, zwłaszcza jeśli w każdym oku wartość wady jest inna. Skieruj wzrok do góry i delikatnie przytrzymaj dolną powiekę środkowym palcem, co pozwoli powstrzymać się od częstego mrugania. Palec wskazując zbliżaj do powierzchni oka, aż dotkniesz nim dolnej krawędzi soczewki. Wtedy zsuń ją na białą część oka i delikatnie ściśnij kciukiem oraz palcem wskazującym, co umożliwia wygodne wyjęcie soczewki z oka. Od razu po wyjęciu, jeśli jest to soczewka wielokrotnego użytku, umyj ją, opłucz i umieść w odpowiedniej części pojemnika zalewając płynem czyszcząco-dezynfekującym. Wszystkie te czynności powtórz z drugą, lewą soczewką. W przypadku soczewek jednodniowych, oczywiście, wyrzucasz je do kosza, a następnego dnia wybierasz kolejną parę z opakowania. Pamiętaj także, aby do czyszczenie soczewek i pojemnika do ich przechowywania nigdy nie używać wody z kranu zamiast specjalnego płynu do tego celu. W wodzie mogą znajdować się różnego rodzaju bakterie i drobnoustroje, które powodują stany zapalne oczu i dyskomfort w trakcie noszenia soczewek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here