Wybierając fotelik dla dziecka do samochodu należy przede wszystkim mieć na względzie bezpieczeństwo malucha. Niestety jeszcze nie wszyscy podchodzą to takiego zakupu na poważnie wybierając pierwszy lepszy, zazwyczaj tańszy model, nie zwracając uwagi na szczegóły.

Fotelik dla dziecka do samochodu

Fotelik dla dziecka do samochoduFotelik powinien być nie tylko odpowiednio dostosowany do wieku i wzrostu małego pasażera, ale i prawidłowo zamontowany. Ważne, aby zakup był przemyślany. Fotelik nie może być ani za duży, ani za mały – głowa dziecka nie może wystawać poza obrzeże.
Foteliki samochodowe dla dzieci można podzielić zw względu na przedział wagowy na pięć podstawowych grup:

  • I grupa od noworodka do niemowląt o wadze poniżej 10 kg,
  • II grupa od noworodka do niemowląt o wadze mniejszej niż 13 kg,
  • III grupa dla niemowląt o wadze od 9 do 18 kg,
  • IV grupa dla dzieci o wadze pomiędzy 15 a 25 kg,
  • V grupa dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg.

Poza tym podstawowym podziałem można znaleźć modele ze znacznie większym wyborem, dlatego przed zakupem tak ważne jest by wiedzieć, ile aktualnie waży maluch.

Fotelik dla niemowlaka

Natomiast kupując fotelik dla niemowlaka należy pamiętać, że dozwolone są wyłącznie te modele z przedziałem wagowym od noworodka, posiadające specjalną wkładkę redukcyjną chroniącą główkę maluszka przed kołysaniem. Aby fotelik dla dziecka spełniał wszystkie najważniejsze kryteria, musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa (homologacja ECE), określony symbolem ECE R44. Jest to bardzo ważne i oznacza, że dany model spełnia podstawowe europejskie wymagania techniczne i jest dopuszczony do sprzedaży. Niestety nie każdy rodzaj fotelika będzie odpowiedni do wybranego samochodu. Dlatego warto wypróbować wraz ze sprzedawcą kilka modeli, sprawdzając odpowiednie naciągnięcie pasów i wpasowanie się fotelika w siedzenie

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy można kupić używany fotelik dla dziecka. Może i jest to kusząca, tańsza perspektywa, jednak bardzo ryzykowna. Wcześniej użytkowany fotelik mimo, że wyglądem nie różni się od nowego, w środku może posiadać uszkodzenia, które będą miały istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. A tu przecież chodzi o nasze dziecko, dlatego nie warto kupować kota w worku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here