Każda para młodych rodziców – czy to dopiero spodziewających się dziecka, czy też takich, którzy maleństwo niedawno powitali na świecie – będzie musiała zmierzyć się z niebywale wymagającym wyzwaniem, jakim jest przygotowanie pokoju dziecięcego, a więc własnego, prywatnego kącika dla nowo narodzonego malucha. Jednakże również i rodzice kilkulatków, a więc dzieci, które moment powitania świata mają już od pewnego czasu za sobą, muszą się czasem zdobyć na wysiłek, jakim jest remont pokoiku dziecięcego. Firanka dziecięca, dywan, pościel – wybór tych elementów jest niezwykle ważny, aby pokój wyglądał ładnie i przytulnie. O czym warto pamiętać, decydując się na remont pokoju dziecięcego?

Jak dobrać kolor ścian?

firanka dziecięcaNie kierujmy się raczej chwilowymi impulsami czy modą. Jeśli malujemy ściany pokoju niemowlęcia, zdecydujmy się po prostu na kolor, który wydaje się nam najbardziej gustowny i który najbardziej podoba się nam samym. Nie ograniczajmy się do utartych schematów i szablonów. Pamiętajmy, że pokój dla dziewczynki wcale nie musi być różowy. Zaś w chłopięcym pokoiku ściany wcale nie muszą być pokryte farbą w odcieniach błękitu. Jeśli uwielbiamy stonowane, ciemne kolory, możemy spokojnie zdecydować się nawet na ciemnopopielate ściany nie martwiąc się przy tym, że będą one miały negatywny wpływ na dziecko. Eksperci potwierdzają bowiem, że kolor pomieszczenia nie ma wpływu na to, jak rozwija się dziecko. Jeśli boimy się niebywale odważnego rozwiązania, jakim jest pomalowanie wszystkich ścian na ciemny popiel, zdecydujmy się na jedną ścianę w tymże kolorze, resztę zaś zostawmy białą lub kremową.

Firanka dziecięca

Choć często o nich zapominamy i nie przykładamy do nich zbyt dużej wagi, powinniśmy zdawać sobie sprawę, że bardzo często za ich pomocą możemy nadać charakter całemu wnętrzu. Ogromne znaczenie ma firanka dziecięca. Dobrze dobrane firanki mogą sprawić, że pokój nabierze blasku i stanie się bardziej świetlisty oraz zachwycać będzie przestrzenią. Z drugiej znowuż strony ciemne, przytłaczające zasłony (szczególnie w połączeniu z gęstymi, słabo przepuszczającymi światło firankami) sprawią, że w pomieszczeniu cały czas będzie panował półmrok, przez co będzie się ono wydawało mniejsze, ciaśniejsze, mniej przyjemne. Tak samo sprawa przedstawia się z innymi tkaninami, takimi jak, przykładowo, narzuta na łóżko czy choćby sama już nawet pościel.

Pościel

Pościel, ze względu na swą dość dużą powierzchnię, stanowi bowiem ważny element pokoju dziecięcego. I tutaj podobnie jak w przypadku koloru ścian – w przypadku niemowlęcia, które samo nie posiada jeszcze żadnych preferencji, pościel wybierzmy wedle własnego gustu. Tak, by harmonijnie komponowała się z resztą dziecięcego pokoiku. Możemy zdecydować się oczywiście na taką ozdobioną deseniami z popularnych bajek dla dzieci. Z całą pewnością właśnie taką najłatwiej będzie nam dostać. Producenci pościeli dziecięcych decydują się najczęściej na stosowanie tkanin przyozdobionych właśnie motywami z popularnych kreskówek, ich bohaterami lub też wzorami typowo dziecięcymi – kolorowymi zwierzątkami, misiami czy różowymi jednorożcami. Gdy dziecko nieco podrośnie i będzie już przejawiało pewne preferencje, słuchajmy wtedy jego zdania i bierzmy je zawsze pod uwagę. Wtedy decydujmy się już na zakup takiej pościeli, która będzie się podobała dziecku.

Jaki wybrać dywan?

firanka dziecięcaKolejnym istotnym elementem jest dywan. Który z jednej strony jest mocno powiązany z tkaninami. Jednakże jest on na tyle istotny, iż zasługuje na wspomnienie o nim w osobnym akapicie. Dywan, podobnie jak wspomniane wyżej tkaniny, potrafi nadać szczególny charakter całemu wnętrzu. Jaki? Wszystko zależy od tego, jaki dywan wybierzemy. Przede wszystkim poszukując dywanu idealnego pamiętajmy o tym, że ma być on dywanem do pokoju malutkiego dziecka. Choć na razie może ono być maleńkim niemowlęciem, które jedynie leży w łóżeczku, spędzając całe dnie na drzemkach lub jedzeniu, w mgnieniu oka zacznie ono rosnąć. Po czym opuści łóżeczku na rzecz raczkowania po całym domu czy mieszkaniu. Siłą rzeczy pierwszą przemierzaną przestrzenią będzie dziecięcy pokoik. Dlatego też bardzo ważnym jest, by wybrany przez nas dywan był bardzo miękki. Najlepiej futrzany, przyjemny w dotyku, tak, by dziecko mogło po nim swobodnie raczkować. A potem uczyć się chodzić. W dodatku miękki, puchaty, biały dywan sprawi, że wnętrze stanie się przytulne, przyjemne, będzie chciało się spędzać w nim jak najwięcej czasu.

Detale

Na koniec warto pamiętać o drobnych acz urokliwych detalach, które przyozdobią całe wnętrze. Nie od dziś bowiem wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach! Nie zapominajmy jednak, iż jeszcze istotniejsze od względów wizualnych jest rzecz jasna bezpieczeństwo. Nie przyozdabiajmy pokoju dziecięcego elementami, które mogą stwarzać dla dziecka zagrożenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here