Wielu rodziców, którzy mają samochody i przewożą w nich swoje dzieci, zastanawia się nad tym, jak to robić w sposób bezpieczny dla dziecka. Czy dziecko w foteliku z przodu jest tak samo bezpieczne, jak to w foteliku z tyłu? Jaki fotelik wybrać?

Dziecko w foteliku z przodu

Dziecko w foteliku z przoduPrzede wszystkim przewożenie dziecka w samochodzie, powinno odbywać się w odpowiednim foteliku, dostosowanym do ciężaru, wzrostu i wieku dziecka. Fotelik samochodowy powinien zostać również dopasowany do samochodu, w którym zostanie zamontowany. Producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych sposobów, na to, by jak najbardziej zabezpieczyć dziecko w czasie jazdy. Na rynku są już nawet dostępne foteliki z własnym systemem poduszek powietrznych! Bezsprzecznie, jednym z najbezpieczniejszych sposobów na przewożenie dziecka w samochodzie, jest przewożenie go w foteliku montowanym tyłem do kierunku jazdy (RWF). Wynika to przede wszystkim z praw fizyki, przy zderzeniu czołowym, jeśli dziecko jedzie przodem do kierunku jazdy to cała siła uderzenia „wciska” je w fotelik. Dużą popularnością cieszą się również foteliki montowane za pomocą bazy ISO FIX. Jest to specjalny system mocowań schowany w kanapie samochodu, umożliwiający przypięcie bazy fotelika bezpośrednio do samochodu, usztywniając ją dzięki temu i zapewniając, że w razie uderzenia pozostanie na swoim miejscu. Nie znaczy to, że foteliki montowane przodem do kierunku jazdy, czy montowane za pomocą pasów, będą mniej bezpieczne.

Dopasowanie fotelika

Najważniejszym elementem jest dopasowanie fotelika do dziecka i samochodu. Fotelik należy przymierzyć do dziecka i sprawdzić, czy dziecko dobrze w nim siedzi. Fotelik, czy też baza fotelika, powinna być zamontowana pod odpowiednim kątem do kanapy samochodu. Dziecko w foteliku z przodu jest równie bezpieczne, jak to jadące z tyłu. Należy jednak pamiętać, że poduszka powietrzna pasażera musi być wyłączona. Niektóre dzieci, mają ciężką chorobę lokomocyjną i jazda z przodu, jest jedyną w miarę komfortową formą podróżowania z dzieckiem. Wybierając fotelik, warto udać się do sklepu, w którym będziemy mogli porozmawiać z osobą, która doradzi i przede wszystkim dopasuje fotelik do naszego samochodu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here