Przygotowując się do budowy domu trzeba podjąć wiele ważnych decyzji. Jedną z pierwszych po zakupie działki jest wybór projektu oraz technologii budowy. W zakresie technologii do wyboru są domu murowane oraz modułowe. Dom murowany wydaje się być pewnym i sprawdzonym rozwiązaniem, jednak współczesny dom z prefabrykatów tema wiele zalet.

Czym są domy z prefabrykatów

Dom z prefabrykatów powstaje z gotowych elementów. Moduły zawierają już otwory na okna i drzwi, a czasem nawet rozprowadzenie instalacji elektrycznej. Gotowe elementy składa się na placu budowy, dzięki czemu postawienie konstrukcji domu w stanie surowym zajmuje niewiele czasu. Najczęściej stosuje się prefabrykaty betonowe lub drewniane.

Prefabrykaty powstają w fabrykach, przy użyciu wyspecjalizowanych maszyn, dzięki czemu jakość takich elementów jest bardzo wysoka. Dodatkowo gotowe elementy trafiają prosto z fabryki do montażu na budowie, dzięki czemu nie niszczeją na placu budowy. To wszystko pozwala na osiągniecie dużo wyższej jakości niż w przypadku tradycyjnych domów murowanych.

Wybór technologii a czas trwania budowy

Postawienie tradycyjnego murowanego domu to skomplikowany proces. Wpływ na postęp prac mogą też mieć niepożądane okoliczności takie jak złe warunki pogodowe. Dlatego liczy się, że na postawienie takiego domu potrzeba co najmniej roku, choć budowa często trwa nawet 2-3 lata.Budowa domu z prefabrykatów jest o wiele krótsza, w zależności od wyboru materiałów trwa od jednego do kilku dni. Co ważne, na czas budowy nie mają wpływu warunki pogodowe. Po postawieniu konstrukcji należy jeszcze doliczyć zwykle od 1 do 3 miesięcy na wykończenie. I po tak krótkim czasie dom nadaje się do zamieszkania.

Dom z prefabrykatów a dom murowany- co z trwałością

Tradycyjne wznoszenie murów kojarzy się z solidnością konstrukcji. Do zalet takiego rozwiązania wlicza się trwałość i ciepło, który ma zapewniać tak postawiony budynek. Często o wyborze takiej technologii przesadzają sprawdzone właściwości powstających w ten sposób domów.

Dzisiejsza technologia wznoszenia domów modułowych wcale nie pozostaje w tyle za tradycyjnymi rozwiązaniami. Dom z prefabrykatów, jeżeli postawimy na rozwiązania wysokiej jakości, na sprawdzonych licencjach niemieckich lub szwedzkich, daje gwarancję trwałości konstrukcji. Dodatkowo takie domy są bardziej energooszczędne, dużo szybciej się nagrzewają i wolniej tracą ciepło. Przy prawidłowym montażu spada też ryzyko powstania mostków termicznych, które często są bolączką tradycyjnych murowanych budynków. Dzięki temu koszt użytkowania domu z prefabrykatów może być o wiele niższy od kosztu użytkowania podobnej wielkości domu murowanego.

Artykuł powstał przygotowany na podstawie materiałów znalezionych na hogerdom.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here