Zdolność kredytowa to fraza, którą dorośli Polacy słyszą bardzo często. Jej niewystarczająca wysokość jest jedną z najczęściej spotykanych przyczyn odrzucania przez banki wniosków o kredyt. Jednak bardzo wiele osób w praktyce nie bardzo wie, co to właściwie jest zdolność kredytowa, a tym bardziej jak ją podnieść. Odpowiedzi na te często zadawane pytania znaleźć można poniżej.

Zdolność kredytowa – co to jest?

Najprościej mówiąc, zdolność kredytowa to zdolność do spłacenia całości długu (pożyczonej kwoty, ale też odsetek, prowizji i innych opłat) w określonym z góry terminie. Wystarczająco wysoka zdolność kredytowa oznacza dla banku, że dany klient jest mało ryzykowny i z dużym prawdopodobieństwem będzie spłacał swoje zobowiązanie w terminie. Każdy bank podchodzi do obliczania zdolności kredytowej nieco inaczej, natomiast zazwyczaj brany pod uwagę jest ten sam zestaw informacji, w którego skład wchodzą:

  • wysokość zarobków i forma zatrudnienia (umowa o pracę, zlecenie, o dzieło)
  • ilość i wysokość posiadanych zobowiązań
  • historia kredytowa
  • ilość osób posiadanych na utrzymaniu.

Pewne znaczenie mogą mieć również takie aspekty, jak wiek, wykształcenie, zawód czy stan cywilny.

Więcej informacji na temat tego, jak obliczana jest zdolność kredytowa i czy możliwe jest uzyskanie kredytu przy niskiej zdolności kredytowej znajdziesz na blogach poruszających tematykę finansów, takich jak http://blogokredytach.pl/.

Jak podnieść zdolność kredytową?

Najprościej jest podnieść zdolność kredytową spłacając dotychczasowe zobowiązania bądź podejmując lepiej płatną pracę. Co oczywiste, w większości przypadków jest to bardzo trudne, a wręcz niemożliwe, w związku z czym trzeba zastosować inne sposoby.

Należy do nich przykładowo rezygnacja z nieużywanych kart kredytowych czy kredytów odnawialnych, a także wzięcie niewielkiego kredytu lub zakup jakiegoś taniego przedmiotu na raty i jego szybka, terminowa spłata. Wygenerujemy w ten sposób pozytywne wpisy w historii kredytowej i łatwiej nam będzie otrzymać większy kredyt, ponieważ będziemy postrzegani jako bardziej wiarygodni kredytobiorcy.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://blogokredytach.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here