Franczyza to pojęcie, z którym spotyka się wiele osób zdecydowanych na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Zanim otworzy się sklep sieci, warto zwrócić uwagę na cechy tego typu biznesu. Pozwoli to na lepsze zrozumienie, co to jest franczyza.

Aby zostać franczyzobiorcą, trzeba spełnić określone wymagania. Dotyczą one nie tylko kapitału początkowego, ale także specyficznych cech kandydata, który chce prowadzić sklep. Tylko niektóre osoby otrzymują szansę na otwarcie franczyzy.

Franczyza definicja

Co to jest franczyza? To sformułowanie pochodzące z języka francuskiego, w wolnym tłumaczeniu oznaczające koncesję lub przywilej. Jeśli chodzi o kwestie biznesowe, franczyza określa system sprzedaży towarów, usług lub technologii, w którym współpracują ze sobą dwa podmioty – franczyzodawca i franczyzobiorca. Ten pierwszy udziela drugiemu zgody na działalność pod określonym logo, przekazuje mu know-how (a więc wiedzę, jak prowadzić firmę), znaki towarowe i określoną technologię, która działa w jego innych placówkach.

Bez względu na to, jaka franczyza jest otwierana, franczyzobiorca, który korzysta z licencji udzielonej przez franczyzodawcę i obejmującej wszystkie wymienione wyżej podpunkty, ma natomiast obowiązek opłacania regularnej (zwykle miesięcznej) opłaty licencyjnej. Po zapoznaniu się dokładnie z z informacją o danym franczyzodawcy i jego ofercie, nie trzeba się już dłużej zastanawiać, co to jest franczyza.

Jak zostać franczyzobiorcą?

Aby otworzyć franczyzę, trzeba spełnić określone wymogi. Na początek potrzebny jest kapitał. Jego wysokość różni się w zależności od franczyzodawcy. W poszczególnych ofertach franczyzy na start wymagane jest od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba przejść także kilkuetapową rekrutację, ze sprawdzeniem wiarygodności kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej oraz szkolenie praktyczne. Wiele sieci sklepów oferujących franczyzę (jak np. Żabka) realizuje takie szkolenia praktyczne w jednej z wybranych przez siebie placówek tzw. sklepie trenerskim, co pozwala na dobre zapoznanie się ze specyfiką tej sieci.

Jaką franczyzę warto wybrać?

Na polskim rynku działa wiele franczyz. Wybór konkretnej sieci powinien być uzależniony od tego, jakim dysponuje się kapitałem na start i ile w rzeczywistości można zarobić na prowadzeniu sklepu franczyzowego. Jaka franczyza zapewnia najlepsze warunki? Na tym tle szczególnie wyróżnia się sieć Żabka. Na start konieczne jest w jej przypadku jedynie około 5000 złotych (do opłacenia koncesji, zakupu kasy fiskalnej,. Jeśli chodzi o uzyskiwane przez franczyzobiorców przychody to ponad 77% z nich zadeklarowało w II kwartale 2022 r. przychody miesięczne w wysokości 22 tysięcy złotych lub więcej. Trudno porównywać takie sumy z tymi z tytułu umowy o pracę, które są często kilka razy niższe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here